Anasayfa / Yaşam / 4 bin yıllık gelenek teknolojiye direniyor

4 bin yıllık gelenek teknolojiye direniyor

Nevşehir’in Avanos ilçesinde çanakçılar, 4 bin salname geçmişi bulunan sanatlarını teknolojiye kuvvetle anadan görme yöntemlerle sürdürmeye çalışıyor.

Tarihinin Hititler’e denli dayandığı aşina çanakçılık, Avanos’ta 4 bin senedir sürdürülüyor. Çanak üreticilerinin çoğunluğu teknolojik gelişimleri kullanarak motorlu tezgahlarda çanağa biçim veriyor. Az sayıdaki eli uz ise geleneği doğacak nesillere aktarma etmek üzere binlerce salname yöntemle kadem tezgahlarında istihsal geleneğini yaşatıyor.

Çanak ustası Şaban Topuz, muhabirine, tahminî 25 senedir çömlek yapımıyla uğraştığını ve nice eli uz yetiştirdiğini söyledi.

Çanakçılığın Anadolu’da aşina en emektar medenilik bulunan Hitiler’e denli uzandığının bilindiğini aktaran Topuz, Avanos’ta çanaktan aşındırmak kapları, su testileri ve türlü çömleklerin üretimlerine bitmeme edildiğini dile getirdi.

Topuz, çanağın günümüze denli aşina en emektar formül bulunan ayaklı tezgahla yapıldığını fakat akıbet devirde motorlu tezgahların artmasıyla bu geleneğin namevcut olmaya beniz tuttuğunu anlatım etti.

Ayaklı tezgah kullanan çömlek ustası Topuz, binlerce senedir Avanos’ta çanakçılığın ayrımsız teknikle sürdürüldüğünü belirterek, ‘Ustalarımız anadan görme tekniklere uyma etmişler ve bizlere de bu teknikleri öğretmişlerdi. Avanos’ta hoppadak biraz eli uz bu geleneği sürdürmeye çalışıyor. Babadan oğula geçerek bugüne denli mevrut ayaklı tezgahlar vakte ve teknolojiye münhezim durumda’ diyerek konuştu.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir