Anasayfa / Dünya / ABD’nin en çok satan gazetesi Gülen örgütünün uygunsuz bağışlarını yazdı

ABD’nin en çok satan gazetesi Gülen örgütünün uygunsuz bağışlarını yazdı

ABD’nin maksimum satan gazetesi USATODAY, Amerika’da canlı Gülencilerin ABD’li Senatör ve Milletvekillerine yüzbinlerce dolar uygunsuz bağış yapmış olabileceğini ortaya çıkardı.

Gazetenin araştırmasına layıkıyla Gülen örgütüne mensup bulunan ve salname 30 bin dolar geliri bulunan şahıslar ABD’li siyasetçilere yegâne seferde 2 bin 500 dolarlık bağışlarda bulundular. Resmi kayıtlara giren ve Gülen örgütü mensuplarıyla bire birlikte devir bağışlarda mevcut insanların bazılarının ise gazetenin bütün araştırmalarına karşın yaşadıkları arazi birlikte muhtelif bulunamadı. Bu da bu adların gerçek olmayan bulunduğu inancını güçlendirdi.

‘OBAMA VE CLINTON BAĞIŞLARI İADE ETMELİ’
Gazetenin meşkûk bağışlar ile ait sorularını cevap veren Cumhuriyetçi New Hampshire Senatörü Kelly Ayotte’nin ofisi, 30 Nisan 2014’te Gülen örgütüne mensup bulunduğu melhuz kişilerden aldıkları 43 bin 100 dolarlık meblağı reddetme ettiklerini açıkladı. Kampanya müdürü Jon Kohan, ‘söz konusu bağışları çok titiz olduğumuz düşüncesince reddetme ettik’ dedi. Ayotte’nin fişi bahis konusu kişilerden bağış meydan Başkan Barack Obama ve Hillary Clinton’ın da paraları reddetme etmesi icap ettiğini söyledi.

Ayotte’e 30 Nisan 2014’te bağış fail 19 ferdin bütünü New Hampshire haricinde yaşıyor. Ve bağış icra ettikleri Senatör kendince göz boncuğu nesne bilmiyor. New York’un Long Island dalında yaşan İman Cesari anlı şanlı ad Gülen örgütü mensubu, Senatör Ayotte avrat bulunmasına karşın onu eş sanıyor. Cesari, ‘Ayotte dobra birlikte adam. İyi birlikte iş çıkarıyor. Onu dobra tanıyorum’ dedi. Cesari’nin Ayotte’ye bin 200 dolar bağış meydana getirdiği belirtiliyor.
Yine Long Island’ta canlı ve birlikte makine tamirat atölyesi bulunan Hayati Çamlıca da, Ayotte’yi eş zannediyor. Çamlıca gazeteye, ‘Onun dediği şeyleri beğendim ve bağış hazırlamaya değişmeyen verdim’ açıklaması yapmış. Çamlıca’nın yegâne günde meydana getirdiği bağış 2 bin 400 doları buldu.

ÖĞRETMENLERDEN ŞÜPHELİ BAĞIŞLAR
Gazete bire birlikte günde Ayotte’e bağış fail 5 Türk’ün yaşamış bulunduğu noktayı belirleme edemezken, bazısı bağışçıların da iştirakçi adına gözüktükleri bölgeleri belirleme edemedi.

USA Today, bağışçıların Fetullah Hoca Efendi hareketiyle irtibatlı bulunduğunu ve bazılarının da Gülen’le münasebetli meslek ve fayda hedefi gütmeyen kuruluşlarda çalıştıklarını belirledi.

Hem Cumhuriyetçilere bununla beraber Demokratlara bağışlar fail Gülen örgütü mensupları, Teksas Milletvekili Henry Cuellar’a 7 Ekim 2013’te 22 bin 500 dolar bağış yaptı. 2 bin 500 dolar bağış fail kişilerden birisi Ohio, Toledo’da mevcut birlikte Gülen mektebinde etkin öğretmendi. Eyalet kayıtları Akif Camızcı anlı şanlı öğretmenin yılda 37 bin dolar kazandığını gösteriyor. Bu kadar az ateşçi bulunan birlikte öğretmenin yegâne seferde 2 bin 500 dolar ifa yapması istifham işaretleri oluşturuyor.

Milletvekili Cuellar’a bağış fail Ortabatı Türk Amerikan Vakfı emektar Başkan Yardımcısı Bilal Ekşili ise salname ateşçi 31 bin 592 dolar bulunmasına rağmen, 2010 yılından buyana 38 bin dolarlık bağış yapmış görünüyor.

Kaynak: sabah.com.tr

İlginizi Çekebilir

Bahçesinde define buldu!

İsviçre'de bir çiftçinin kiraz bahçesinde bin 700 yıllık antik Roma definesi bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir