Anasayfa / Dünya / Bahçesinde define buldu!

Bahçesinde define buldu!

İsviçre’de ortak çiftçinin kiraz bahçesinde bin 700 salname antika Roma definesi bulundu.

BBC’nin haberine göre, İsviçre’nin kuzeyindeki Aargau kantonunda Ueken’de canlı ortak çiftçi, kiraz bahçesinde antika Roma zamanına ilgilendiren sim ve tunç sikkeler keşfetti.

Çiftçinin bahçesindeki defineyi orak ayı ayında bulmuş bulunduğu ve sonra yetkililerle irtibata geçmiş bulunduğu tabir edildi.

Yapılan incelemelerde sikkelerin ortak kısmının, 3’üncü yüzyılda canlı Roma İmparatoru Aurelian, ortak kısmının da gene bire ortak yüzyılda canlı Roma İmparatoru Maximian zamanına ilgilendiren bulunduğu belirleme edildi.

Keşif hakkında araştırı özne İsviçreli kazı bilimci Georg Matter, sikkelerin kâffesi beklentileri aştığını belirterek, ‘Bir kazı bilimci adına insanoğlunun kariyerinde en çok ortak yahut dü kere deneyim edebileceği bulunmaz ortak deneyim’ ifadesini kullandı.

Gümüş ve tunç sikkelerin sayısının 4 bin 166, ağırlığının 15 kilogram bulunduğu ve İsviçre tarihinde şimdiye denli çıkarılan en şişman hazne adına nitelendirildiği kaydedildi.

Kaynak: sabah.com.tr

İlginizi Çekebilir

‘Türkmen Dağı’na saldırıların arkasında Rusya var’

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa, "Bu saldırıların arkasında aslında Rusya var çünkü Esed ne kadar bölgeye hakim olursa masada o kadar güçlü olur, bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar" dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir