Anasayfa / Siyaset / Baykal: Besmeleyle Yemin Daha Kuvvetli Olur

Baykal: Besmeleyle Yemin Daha Kuvvetli Olur

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın TBMM’de yemini esnasında ‘Türkiye milleti’ demesini ve AK Parti Bursa mebus Bennur Karaburun yemine ‘Besmele’ ile başlamasını değerlendirdi.

‘BESMELE İLE BAŞLIYORSA DAHA KUVVETLİ OLUR’

‘İsteyen istediği kabil kasem metninde farklılık yaparsa, bu kasem olmaktan çıkar’ diyen Baykal, ‘Kürsüye çıkan istediği kabil başlar; o kendisinin inancı. Hatta bismillah ile başlıyorsa, elan çıpa kasem ediyor, demektir’ ifadesini kullandı.

YEMİNDEN ÖNCE YAPILAN GİRİŞLERE SAYGI DUYDUM’

Yemin etmeden ilk namına uyarınca kimisi, ‘Bismillah’ diyor; kimi anlamadığım Kürtçe ortak şeyler söylüyor. Ben onunla çalışır değilim. Onlara takılmadım da. Hatta yeminden ilk afsun okunmasını, değişik dillerde konuşulmasını anlayışla, natürel karşıladım. Çünkü Anayasa’da bunu kırıcı ortak yan yok. O nedenden her insanın yemine başlamadan ilk kendisince ortak antre yapmasına hürmet duydum. Burada ehemmiyetli bulunan yeminden ilk ne söylendiği değil, yeminin akıllıcasına okunup okunmadığıdır. Oturumu başöğretmen Başkan, yeminin kelimesi kelimesine okunmasını güvenceye kabul etmek zorundadır.

Kaynak: HABERLER.COM

İlginizi Çekebilir

Sinan Oğan Yarın Adaylığını Açıklayacak

MHP eski milletvekili Sinan Oğan yarın yapacağı basın toplantısıyla MHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir