Anasayfa / Ekonomi / ‘Bingöllülerin gök taşı satışına vergi yok’

‘Bingöllülerin gök taşı satışına vergi yok’

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, birlikte taşın satışından elde edilmiş kazancın sağlık vergisine yayımcı olması için, bu işin ticari düzenleme dahilinde yürütülmesi icap ettiğini belirterek, ‘Bingöllü vatandaşlarımızın, öz topraklarından toplamış olduğu âlem taşının satışı ticari düzenleme yerine değerlendirilmezken, ticari amaçla ayrıksı illerden gelmiş şekilde bu işi yapanlar vergiye yayımcı olacak’ dedi.

Buldukları âlem taşı parçalarını satan insanların elde etmiş olduğu gelir, basına yansımış ve bu çıkar üstünden bağış tartışmaları başlamıştı. Maliye Bakanı Şimşek de bunun dair içtimai paylaşım sitesi Twitter’da birlikte soruşturma yaparak, ‘Gök taşı satışına bağış tartışması. Bingöl Sarıçiçek köyünde âlem taşları satışı vergiye yayımcı mi? Ne düşünüyorsunuz?’ niteleyerek sormuştu. Şimşek’in anketine şu anne derece 28 binin üstünde cevap geldi. Ankete katılanların şişman çoğunluğu, ‘Bu satıştan bağış alınmamalı’ anlamında düşünüm bildirdi.

‘Hukuki vaziyeti GİB’e incelettim’

Konuya bağlı AA muhabirine açıklamalarda mevcut Şimşek, âlem taşı satışının vergiye yayımcı olup olmayacağına bağlı türel vaziyeti Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) incelettirdiğini söyledi. Bu incelemeden, Bingöl’e sakıt âlem taşlarının toplanarak satılmasından çıkar elde edilmesinin, bu kazancın sağlık vergisine yayımcı tutulması düşüncesince biricik başına ehliyetli bulunmadığı sonucunun ortaya çıktığını özetleyen Şimşek, ‘Gelir Vergisi Kanunu’nda, birlikte kazancın sağlık vergisine yayımcı olması, şu demek oluyor ki birlikte yükümlülük doğması düşüncesince müstelzim şerait sayılmıştır. Elde ettiğiniz çıkar bu unsurlardan birine giriyorsa sağlık vergisi mükellefiyeti doğacak, girmiyor ise sağlık vergisine yayımcı birlikte sağlık bahis konusu olmayacaktır’ niteleyerek konuştu.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Büyüközer: “sertifikalama ticari ve ideolojik rekabet meydanı değildir”

Gimdes başkanı dr. hüseyin kami büyüközer, helal gıdanın imani bir mesele olduğunu ifade ederek bu sistemin ticari ve ideolojik rekabet meydanı olmadığını.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir