Anasayfa / Dünya / Blinken’den Adana’daki Suriyeli çocuklara eğitim seti

Blinken’den Adana’daki Suriyeli çocuklara eğitim seti

ADANA

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Suriye’deki iç harp zımnında ülkelerine vazgeçme edenlere ilişkin, ‘Bu krizin başlangıcından bu yana Amerika şişman ortak insanca iane yapmıştır. 4,5 bilyon dolardan ortak tomar insanca iane alanda yapmıştır. Hayatları kurtarmaya, yıkılan toplumları, toplulukları yeniden hazırlamaya ve kaybolan hayatları yeniden ortak araya getirmeye çalıştık’ dedi.

Blinken, Suriyeli çocukların, Türk evlatlarının peşi esna ikinci tedris kendisine şeb ezanı saatlerinde eğitim görmüş bulunduğu Adana Mehmet Zahid Kotku İmam Hatip Orta Okulu’nu görüşme ederek, Arapça eğitim seti bağışladı. Beraberinde Amerika Adana Konsolosu Linda Stuart Specht ile okula mevrut Blinken’i, Vali Mustafa Büyük ve yetkililer karşıladı.

Blinken, okulda olmanın kendisi düşüncesince şişman ortak değer bulunduğunu belirterek, Vali Büyük ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine ve çocuklara teşekkürname etti.

Bu okulun, Türkiye’nin 2 milyondan ortak tomar Suriyeli göçmene göstermiş bulunduğu şişman cömertliğin ortak işareti bulunduğunu anlatım fail Blinken, Türkiye’nin, Suriyelilerin korunmasını yasalarına koyarak ve onların eğitimine garanti altına alarak öbür dört başı mamur devletlere dayanıklı bulunduğunu belirtti.

ABD’nin Türkiye ile bulunan partnerliğinden baş döndürücü alım çalım duyduğunu, Türkiye’nin güvenliğine, refahına ve bu krizdeki liderliğine arkalamak düşüncesince bu arada çalışmaya anık bulunduğunu tamlayan Blinken, Türkiye’ye, Türk evlatlarının okumuş bulunduğu okulları Suriyeli çocuklara açmasından çevre baş döndürücü müteşekkir olduklarını söyledi.

Türkiye’nin yaşadığı, karşılaşmış bulunduğu baş döndürücü şişman problemleri, meydana getirdiği baş döndürücü şişman fedakarlıkları bildiklerini ancak Türkiye sebebiyle ahit burada bulunan evlatların ortak geleceği bulunduğunu anlatım fail Blinken, şunları söyledi:

‘Bu krizin başlangıcından bu yana Amerika şişman ortak insanca iane yapmıştır. 4,5 bilyon dolardan ortak tomar insanca iane alanda yapmıştır. Hayatları kurtarmaya, yıkılan toplumları, toplulukları yeniden hazırlamaya ve kaybolan hayatları yeniden ortak araya getirmeye çalıştık. Burada Türkiye’de de 13 acemi ekol yaptık. Aynı sürede Türkiye çapında 77 okulda Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile bu arada paydaşlık biçiminde 100 bin çocuğa araştırma görevlisi olduk.’

Suriyeli ve Türk evlatların İngilizce bilgisini yükseltmek düşüncesince ortak punt bulunan acemi ortak girişimi duyuru etmekten sevinme duyduğunu tamlayan Blinken, ‘Arapça Kütüphanem’ isminde ekol seti ile Arap dünyasındaki çocuklar düşüncesince ortak kitabevi çeşidinden imal edilen bin kütüphane ortak koleksiyonu okula armağan etmekten değer duyduğunu söyledi.

Kitap setinin kâffesi hayattaki çocuk hikayelerinin beraberinde coğrafya, biyoloji, gün kabilinden ehemmiyetli mevzularda da kitaplar içerdiğini anlatım fail Blinken, ‘Sınıfa uyarınca ayrılmış, öğretmenler düşüncesince delil ve öğüt planları da var. Böylece öğretmenler bunları öğretimlerinde kolay kullanabiliyorlar. umut ederiz ki bu kitaplar, Arapça mütekellim Suriyeli çocuklara ve Arapça mütekellim öbür çocuklara hayat boyu kıraat ve öğrenme hevesini aşılayacaktır’ dedi.

Konuşmaların peşi esna Blinken, ortak sınıfa girerek dersi izledi, çocuklara, okula armağan edilen işaret setinden kitapları tanıttı.

Muhabir: Bekir Ömer Fansa, İbrahim Erikan, Yusuf Koyun

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üstünden abonelere verilen haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik düşüncesince lütfen iletişime geçiniz.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Bahçesinde define buldu!

İsviçre'de bir çiftçinin kiraz bahçesinde bin 700 yıllık antik Roma definesi bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir