Anasayfa / Ekonomi / Büyüközer: “sertifikalama ticari ve ideolojik rekabet meydanı değildir”

Büyüközer: “sertifikalama ticari ve ideolojik rekabet meydanı değildir”

Gıda ve gereksinim Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, helal ve tayyib sertifikalama sistemi ile ait izah yaptı. Helal gıdanın imani ortak maslahat olduğunu, on paralık kimsenin ticari ve ideolojileri düşüncesince Helal ve tayyib sertifikalama sistemini sömürme etmemesi icap ettiğini tamlayan Büyüközer, “Nasıl ki Müslümanların namazlarında gayrimüslimler ve çıtırbom kimseler imamet yapamayacağı üzere helal ve tayyib sertifikalandırmaya da katiyen karışamazlar” ifadelerini kullandı.

Helal sertifikasının isminden de mahsus bulunduğu üzere dini ortak doğruyu içerdiğini açıklanan GİMDES Başkanı, “Pazarda domates satar üzere helal şehadetname satılamaz, alınamaz. İslam’ın kurallarına ve ilmî prosedürlere uyma edilmesi akıbet adım ehemmiyetli ortak keyfiyettir. Diğer nitelik sertifikalarını ayağa düşürebilirsiniz. Ancak helal sertifikasını katiyen ayağa düşüremezsiniz” niteleyerek konuştu.Helal sertifikalama kuruluşlarının tek dini güvence ilişkin olmayan, rutin nitelik sertifikalama emek harcamaları eden şirketler üzere olmayacağını tamlayan Büyüközer, “Eski zamanlarda patronların keyfine layıkıyla mahsul etiketlerinde kemre durum yerine yazılan ‘ürünümüzde hınzır ve domuzdan mamul tek konu içermez’ şeklindeki ifadelerin tek inandırıcılığı bulunmadığı bundan böyle bilinmektedir. Bu çeşit kandırıcı eylemler bundan böyle tarihin esmer sayfalarında yerini almaya mahkum olmuştur. Müslim-gayrimüslim bazısı devletlerde bazısı şirketler efsanevi kesiminde makineli tüfek tüfek kitleye ve tanrıtanımaz kasaplara delik yumuyor, ayrıca gazla öldürdükten sonraları doğranan hayvanlara bile helal şehadetname veriliyor. Bu üzere devletlerde helal şehadetname mevdu ürünlerde domuzun türlü artıklarına üstelik rastlanıyor” dedi.

“TİCARİ VE İDEOLOJİK KAYGIYLA VERİLEN BELGELER MÜSLÜMANLARI ÜZMEKTEDİR”

Yetkisiz, ehliyetsiz, tek ilmî prosedüre uymaksızın öz ürettikleri ürünleri kazanması mantığı ile öz memurlarının hazırladığı, masa başlangıcında doküman niteleyerek sunulan kağıt parçalarının bundan böyle tek inandırıcılığının kalmadığını tamlayan Büyüközer, laflarını şöyleki tamamladı: “İnandırıcılıkları kalmadığı üzere bu üzere kağıtlarla arz edilen ürünlerimizin itibarına da dokunca verilmektedir. Bazı İslam ülkesinde amme yahut hususi kuruluşlarda da ayrımsız sakıncalı anlayışı görmekten dini hassaslık süresince bulunan Müslümanlar üzülmektedir.

Yediğimiz içtiğimiz gıdalarımızdaki gayrisıhhi ve dinen veballi yapılarından doğurmak düşüncesince etraflı dünyada geliştirilmeye çalışılmış bulunan helal sertifikalı ürünlere akilane ehemmiyetli atılımlar yüreğimizi rahatlandırırken bu işi de sulandırmaya ve kapitalizmin ekmeğine yağ sürmeye etkin girişimler bizi üzmektedir”.

sizde güvenilir helal gıda sertifikası veren firmalara ulaşmak için hemen tıklayın.

İlginizi Çekebilir

Borsa günü yükselişle tamamladı

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü yüzde 0,30 yükselişle 80.681,67 puandan tamamladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir