Anasayfa / Güncel / “Çocuk istismarında yasa yeterli, uygulamaya ihtiyaç var”

“Çocuk istismarında yasa yeterli, uygulamaya ihtiyaç var”

Çocuk Haklarının benimsenip bildirme edilmesinde esasın evlatların maddesel ve tinsel varlıklarını geliştirebilmek olduğunu, evlatların huzur, barış, afiyet ortamında yaşayabilecekleri ortak dünyanın oluşturulması bahis konusu bulunduğunu tamlayan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, 20 Kasım Dünya Çocuk Günü’nde,“Sözü edilen bu evren düşüncesince gereklerin adına getirilmesi ve bu hakkın yaşanabilmesi noktasında tığ ufaklıklara olması müstelzim dünyayı sunabilmeyi bugüne sincap başarabilmiş değiliz” dedi.

“ÖNLEMLER ÜZERİNE DAHA YOĞUN ÇALIŞMALIYIZ”

Çocuğun istismardan korunması dair devletin fazlalık yükümlülüğüne ilgi çekici Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, çocuğun eşeysel istismarının toplumda konuşulmayan fakat bakılınca aşırı dirilik har noktada toprak düzlük ortak maslahat bulunduğunu söyledi:

“Çocuğa müteveccih istismarın aşırı değişik boyutları var. Bugün üstünde duracağımız husus çocuğun istismardan korunması olacak. Bu toplumda tekinsiz kendisine bildirme edilen dillendirilmeyen ortak konudur. Türkiye özelinde çevremizde de münteşir ortak biçimde bu meselenin görülmedik önemde ve har özellikte bulunduğunu görebiliyoruz. Bu halde çocuğun eşeysel istismardan korunması düşüncesince ne kadar önlemlerin katılması gerektiğiyle ilişik hâlâ dip ortak emek hasretmek zorunluluğumuz ortaya çıkıyor”.

HUKUKTA YAPTIRIM VAR, UYGULAMADA SORUN YAŞANIYOR

Normatif manada bebek istismarını ele düzlük Yrd. Doç. Dr. Sınar, çocuğun eşeysel istismardan korunmasına bağlı olarak, “Türk Ceza Kanunu 103. maddesinde çocuğun eşeysel istismarı suçunu ele alındığını, bu kabahat düşüncesince öngörülen yaptırımlara bakıldığında, mukayeseli hukuktaki nice ümranlı ülkeden hâlâ ağırbaşlı yaptırımların uygulandığını görüyoruz. Uygulamaya baktığımızda ortak kadro bambaşka problemlerin bununla savaşım edilmesini güçleştirdiğini görüyoruz” dedi.

ÇOCUKLAR CİNSEL İSTİSMARDAN NASIL KORUNABİLİR?

Çocukların eşeysel istismardan korunmasına müteveccih tedbirlere yer veren Hasan Sınar, ufaklıklara ve anne babalara terbiye verilmesinin önemini vurguladı: “Çocuğun eşeysel istismarın önlenmesi açısından bu mevzuda toplumda ortak farkındalık oluşturulması rastgele şeyden hâlâ önemli, zımnında bu aşamada ailelere ve en önce annelere evlatların eşeysel istismardan korunması düşüncesince çocuğa esas ortak terbiye hasretmek gereklidir. Çocuklara çıkarlarını zevklenmek talip yabancılara nite yaklaşması icap ettiğini belletmek gerekir. İç çamaşırı kuralı, anne-baba haricinde on paralık kimesne iç çamaşırının yer aldığı gövde bölgelerinize kimesne dokunamaz, diyor. Bunun kadar nice formül var. Çocuklara seni annene babana götüreceğim kadar laflarla yaklaşanlara dirlik hemen çocuğun ve anne babanın bileceği ortak harf ve parola geliştirilebilir. Çocukların hemen bu parolayı bilici kişilere güvenmesini sağlanabilir. Çocuğu arkalamak düşüncesince bu kadar tedbirlerin katılması aşırı önemli”.

Çocuğun tahsil edilen tedbirlere karşın eşeysel istismar yaşaması yerinde hukuken bu sürecin nite yönetilmesi icap ettiğini özetleyen Sınar, “Bir hususiyet devletinin görevi, hakeza ortak haksızlığa tutulmuş bulunan evladı onun örselenmiş vaziyetini de delik uğrunda sara sarıp sarmalamak ve hâlâ ortak tomar sarsıntı yaşamadan hakkını arayacağı ortak düzlem oluşturmaktır. Ayrıca, failleri belirleme etmek, failler üzerine takibat ve anket çekmek ve faillerin cezalandırılmasını sağlamaktır. Çocuğun hakeza ortak saldırıya uğraması yerinde rehabilitasyonu gerekir. Bu çağda en aşırı kaçınılması müstelzim şey, yaşamış yer aldığı bu travmayı ona yüz kere anlattırmaktır. Çocuğun anemnez kendisine tabir edilen fenomen anlatımının bilirkişi ortak psikolog, sağaltıcı kabilinden çocuğun ortamında bulunmuş yer aldığı esans ıssız de gözetilerek onu örselemeyecek biçimde olayın öğrenilmesi ve bu çerçevede muamele yapılması gerekir” diyerek konuştu.

ÇOCUK İSTİMARA UĞRADIKTAN SONRA HUKUKEN YAPILMASI GEREKENLER

Çocuğu esas düzlük ortak yaklaşımda çalışmalarını örümcek Çocuk İzlem Merkezleri’nden lakırtı fail Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar,

“Bir eş çocuğunun istismara uğramış yer aldığı iddiasıyla polise başvurduğunda, polisin tek biçimde buna bağlı altyapısının, eğitiminin olmaması hasebiyle polisin çocukla tek diyaloğa girmemesi, tabir almaya, vakası anlattırmaya emek harcamaması gerekir. Çocuğu ve ailesini aracısız Çocuk İzlem Merkezleri’ne yönlendirmek gerekir” ifadelerine toprak verdi.

Bu gerekliliklerin yasada toprak aldığını ve hemen uygulanması icap ettiğini kail Sınar,“Sadece üstünlük alınıp evladı esas düzlük çerçevede ukubet muhakemesi sürecinin, ilkin de anket etabının yürütülmesi yeterli olacaktır” dedi.

BÜŞRA AKMAN/UĞUR GÜLBOY

Kaynak: IHA

İlginizi Çekebilir

yeni zerlanda da şaşırtan olay

Yeni Zelanda’da gündeme düşen bir olay herkesi hayrete düşürdü. Civardaki bir ofisin çalışanları tarafından kameraya ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir