Anasayfa / Yaşam / Cuma namazı vakitleri – 20 Kasım 2015

Cuma namazı vakitleri – 20 Kasım 2015

Cuma namazı vakit kaçta? İstanbul Cuma namazı saati ne zaman? Ankara cuma zamanı ne zaman? İzmir cuma kaçta? İşte 20 Kasım 2015 Cuma namazı vakitleri!

Cuma namazı gün ortası vaktinde kılınmaktadır. Namaz zamanları değme hafta birlikte birçok dakikalık birlikte değiş göstermektedir. Peki bu hafta cuma vakit kaçta? İşte il il 20 Kasım 2015 Cuma namazı vakitleri!

İl il Cuma namazı vakitlerini bellemek düşüncesince aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

CUMA NAMAZI VAKİTLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Cuma namazı kesinlikle kılınır?Öncelikle, Cuma namazının dört rekatlık evvel sünneti kılınır. Bu kılınan sünnet namazı, nısfınnehar namazının evvel sünneti denli kılınır. Bu namazı cemaatte arazi meydan değme Müslüman ferdî adına kılar ve sessizcesine Müezzin Efendinin seslenişi beklenir. Sonra, cami içinde Müezzin çeşidinden hemen cami cemaatının işitebileceği denli birlikte sesle ikinci ezan okunması mümkün ve akabinde mortocu hutbeye çıkarak Hutbesini okunur. Hutbe okunduktan sonra, ezancı tarafında endam getirilir ve topluluk İmama yayımcı mümkün ve Cuma namazının dü rekatlık farzı kılınır.

Daha sonradan ise dört başı mamur topluluk Cuma namazının dü rekatlık farzını mortocu ile bu arada kılarlar. Sonra, dört rekattan oluşan Cuma namazının 4 rekatlık sonuç sünneti kılınır. Bu sonuç sünnetinde kılınış çeşidi ve usulü evvel sünnet gibidir.

Bundan sonra, ‘Vaktine yetişip kılmadığım sonuç gün ortası namazının farzını kılmaya’ sanarak düşünce ederek, kelimesi kelimesine gün ortası namazının farzının kılınışı denli zuhr-i sonraki dediğimiz namaz kılınır. Bu ehemmiyetli namaza niyeti şu şekilde gerçekleştirmek şimdi akla yatkın olacaktır; Niyet ettim 4 rekat zuhr-i sonraki kılmaya

Daha sonradan ise, dü rekat sünnet namazı kılınır. Bu namaza düşünce ettim nısfınnehar namazının 2 rekat sonuç sünnetini kılmaya diyoruz ve nısfınnehar namazının sonuç dü sünnetin kılınır.

Son adına ta Müezzinin yönlendirmesi ile Ayet-el-kürsi ve tesbihler okunur, doğrusu tespihat yapılır, afsun edilir ve topluluk dağılır.

Kaynak: sabah.com.tr

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir