Anasayfa / Siyaset / Cumhuriyet hükümetlerinde bakanlık sayısı tercihi

Cumhuriyet hükümetlerinde bakanlık sayısı tercihi

Cumhuriyet zamanı süresince kurulan 63 hükümette, gözaltı rakamları kimisi devir kentleşme ve endüstrileşme üzere esas dönüşümlere kimisi devir da yevmi siyasetçi tercihlere gereğince değişirken, hükümetlerdeki nüsha farkı icra vekili sayısı 17 oldu.

Atılım Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin kabilinden yapılan, ‘Türkiye’de Hükümetlerin Kurdukları Bakanlıkların Genel Dinamikleri Araştırması’ ile Cumhuriyet hükümetlerinin gözaltı sayısına bağlı yaklaşımlar incelendi.

Bugüne derece kurulan 63 hükümette, nüsha farkı 17 gözaltı bulunurken, esen hükümetlerin bir tane fırka iktidarında bu nüsha adet farkı 19 oldu.

Koalisyon hükümetlerinde 20, vuruş ve seçme hükümetlerinde nüsha farkı 21 bakanlıkla çalışmış yer aldığı belirlenen araştırmada, ortak yönetim hükûmeti hükümetleri çağında tanıdık artışın, değişik partilerin siyasetçi pazarlıklarından kaynaklandığı belirtildi.

Sağ hükümetlerin bir tane fırka iktidarında nüsha farkı 19, sol hükümetlerin bir tane fırka iktidarında nüsha farkı 16 gözaltı bulunduğuna ayraç edilen açıklamada, bunun esen iktidarların elan aşırı bakanlıkla çalışmalar yapmasının kararı yer aldığı değerlendirmesinde bulunuldu.

Sağ iktidarların iktisat alanındaki, sol iktidarların ise idari ve toplumsal hukuk alanındaki bakanlıkların birleştirilmesi ve ayrıştırılmasıyla ilişik tebeddülat icra ettiği kaydedildi.

İsmet İnönü’nün başbakanlığında 9 bakanla en az, Turgut Özal başbakanlığında ise 25 bakanla en bir tomar sayıyla hükümet faaliyetlerinin yürütülmüş yer aldığı tamlanan açıklamada, ortak yönetim hükûmeti hükümetleri çağında en bir tomar icra vekili sayısına Bülent Ecevit ile Süleyman Demirel’in başvekillik bitirdikleri hükümetlerde ulaşıldığı bilgisine arazi verildi.

‘İktidarda kalış süresi azaldıkça gözaltı sayısı artıyor’

Hükümetlerin nüsha farkı çalışmalar süresinin 540 çağ yer aldığı tamlanan araştırmada, bu sürenin ortak yönetim hükûmeti hükümetlerinde 478, bir tane fırka hükümetlerinde ise 637 çağ olduğuna ayraç edildi.

Tek fırka dışındaki hükümet türlerinde nüsha farkı gözaltı sayısı ile hükümet süresi ortada dar nispet bulunmuş yer aldığı bildirilen araştırmada, ‘iktidarda kalış süresi azaldıkça gözaltı sayısının arttığı, iktidarda kalış süresi uzadıkça gözaltı sayısının göreceli yerine azaldığı’ değerlendirmesi yapıldı.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Sinan Oğan Yarın Adaylığını Açıklayacak

MHP eski milletvekili Sinan Oğan yarın yapacağı basın toplantısıyla MHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir