Anasayfa / Siyaset / Davutoğlu, kriz beklenticilerini bir kez daha üzdü

Davutoğlu, kriz beklenticilerini bir kez daha üzdü

Başbakan Davutoğlu, cuma namazı namazını Yenimahalle ilçesi Gazi Mahallesi’ndeki Hacı Durali Akan Camii’nde kıldı. Cuma namazının arkası sıra cami civarlarındaki Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne sabık Davutoğlu’nu öğretmenler karşıladı. Hafızlık ve İngilizce sınıflarını dolaşarak öğrencilerle lakırtı fail Davutoğlu, Okul Müdürü Fatih Zengin’den de ekol karşı bilgelik aldı. Davutoğlu, ziyaretin arkası sıra çıkışta vatandaşları selamladı. Öğrencilerin dip dikkat gösterdiği Başbakan Davutoğlu’na ziyaretinde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin haremlik etti.

Daha sonradan gazetecilerin Mali’nin başkenti Bamako’da gösteriş ortak otelde yaşanmış olan tutak eylemine bağlı sorularını cevap veren Davutoğlu, “Biraz önceki Dışişleri Bakanımızla da görüştük. Büyükelçiliğimiz orada elden ortak buhran masası oluşturdu. 7 vatandaşımız vardı, 5’i şu an bakımından kurtarıldı, gayrı 2 vatandaşımızla da iletişimimiz var. Sağlıkları, sıhhatleri iyi. O bakımdan ortak başağrısı yok. İnşallah onların da kurtarılması düşüncesince dip ortak güç içindeyiz. 7 vatandaşımızın 5’i salimen kurtarıldı. Diğer 2’sini inşallah önümüzdeki müddet süresince istirdat çalışmalarımız bitmeme ediyor” dedi.

MECLİS BAŞKANLIĞI VE YENİ KABİNE TARTIŞMALARI

Meclis Başkanlığı seçimleri ve toy kabinenin kurulmasına bağlı buhran yaşandığı tartışmalarına da karşılık verici Davutoğlu, “1 Kasım seçimleri iri ortak olgunlukla gerçekleşti. Şimdi de normal, saf proses işliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ant törenine müteakip beni görevlendirdi. Geçmişte de bu görevlendirmeler ondan sonra ayrı ayrı eyyam süresince doğrusu 4 gün, 5 gün, ortak hafta sürenler de olur. Meclis Başkanlığı adayları ortaya çıkıyor, Meclis Başkanlığı seçimini yapacağız. Kriz meselesine ulaşınca bizim basınımız buhran emisyon ve icra vekili emisyon dair sıradan mahir. Benim bilmediğim krizleri, benim bilmediğim icra vekili isimlerini ortaya atabiliyorlar. 

Tabi değme ayrışık değerlendirme bu manada yapılabilir ama Cumhurbaşkanlığı makamı ile Başbakanlık makamı arasında, Sayın Cumhurbaşkanımızla benim aramda aşırı dosdoğru enformasyon olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul’da programları vardı, benim de Ankara’da yürütmem gereken. İşte MYK toplantısını gerçekleştirdim, yegâne hiç MYK üyelerimizle danışma ettim. Birçok şu anda revan işlerimiz var. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız Ankara’ya geçiş ettiğinde oturup değme devir bulunduğu üzere Bakanlar Kurulu en çelimsiz müddette açıklayacağız. Ama söylediğim üzere gazeteleri okuduğumda, bazısı olup bitenleri dinlediğimde ego de beklenmedik ediyorum. Ne denli acele bakanlar atama edilirmiş ve ne acele buhran çıkarılırmış. İnşallah en çelimsiz vakitte Bakanlar Kurulu’nu açıklarız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: IHA

İlginizi Çekebilir

Sinan Oğan Yarın Adaylığını Açıklayacak

MHP eski milletvekili Sinan Oğan yarın yapacağı basın toplantısıyla MHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir