Anasayfa / Ekonomi / Disk’in Asgari Ücret Talebi: Net 1900 Lira

Disk’in Asgari Ücret Talebi: Net 1900 Lira

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, hile yerleşmiş üyeleri, DİSK üyesi sendikaların umumi başkanları ve yöneticileri ile beraberce düzenlemiş bulunduğu matbuat toplantısıyla minimal sevap taleplerini açıkladı. DİSK’in Şişli’deki Genel Merkezi’nde meydana getirilen görüşmede mütekellim Kani Beko, minimal sevap ile ait taleplerini ‘Asgari sevap değil, barışma tutarı istiyoruz’ niteleyerek taleplerinin kemiksiz 1900 teklik bulunduğunu söyledi. Beko, ‘Asgari ücretin aşırı şen müşterek biçimde 1900 teklik olabileceğini belirleme ettik. Bunda da iddialıyız. Eğer değişik düşün ve iddialar var ise bunu müşterek dosya şeklinde kendilerine verebiliriz. Bu ülkenin gelir-gider tablosuna bakacak olursanız kemiksiz 1900 minimal sevap şen verilebilir düşüncesindeyiz’ sanarak konuştu.

‘1300’LIK ASGARİ ÜCRET HALA AÇLIK SINIRININ BİLE ALTINDA KALMAKTADIR’

Kani Beko, kamuoyunda dile getirilen 1300 müfret minimal ücretin, işçilerin insani yaşayabileceği, açlığı ve yoksulluğu yenebileceği düzeyden ırak bulunduğunu savundu. DİSK-Araştırma Dairesi’nin icra ettiği hesaplamalarla ait bilgelik verici Beko, ‘DİSK-AR hesaplamalarına uyarınca bugün düşüncesince kıtlık sınırı 1393 lira, fukaralık sınırı 4403 liradır. Yani 1300 müfret minimal sevap hala kıtlık sınırının fark altında kalmaktadır ve rastgele devir söylediğimiz kabil kıtlık sınırının altındaki minimal sevap cinayettir. Bir hanede 3 isim emek harcaması yerinde bile fukaralık sınırı aşılamamaktadır’ sanarak konuştu.

‘TÜRKİYE’DE BÜYÜYEN BİR ŞEY VARSA O DA ADALETSİZLİKTİR’

Beko, ‘IMF’in Türkiye düşüncesince 2015 yılı adam başına sakıt ulusal dirimlik tahmini maaş 2129 liradır. Dört nefis minimal ücretlinin evine, adam başına ulusal gelirin birinin fark düşmemesi çarpıcıdır. Ülkeyi yönetenlerin aşırı övündüğü ulusal dirimlik artışından da, büyümeden de işçilerin hisse almadığı açıktır. Nitekim ulusal dirimlik 1978’den bu yana yüzdelik 400, adam başına ulusal dirimlik yüzdelik 239 artarken brüt minimal sevap gerçek kendisine elden yüzdelik 17 artmıştır. O tarihten bu yana minimal sevap adam başına ulusal dirimlik oranında artsaydı minimal sevap 2015 yılı düşüncesince averajda brüt 2142 teklik olacaktı. Evet, Türkiye’de büyüyen müşterek obje var ise o da adaletsizliktir’ dedi.

‘ASGARİ ÜCRET AÇISINDAN TÜRKİYE’NİN YERİ 3. LİGDİR’

Kani Beko, minimal sevap açısından Türkiye’nin Avrupa’nın üzerinde bulunduğu tespitinin ise ağız ağıza manzara ürünü bulunduğunu savundu. Beko, ‘İşçilerin emeği, alınteri üstünden elde edilmiş kar oranları açısından Türkiye Avrupa’nın müşterek numara ligindedir. Ancak minimal sevap açısından noktayı üçüncü ligdir’ dedi.

TAŞERON İŞÇİLER

Kani Beko, acemi kurulacak hükümeti taşeron işçiler dair da uyararak, ‘Uymaları müstelzim murafaa kararlarını ‘vaat’ durumuna getirdiler. Seçimden ilk ekip lafı verdiler. Biz DİSK kendisine kayıtsız, şartsız, bire müşterek kamudaki, belediyelerdeki kâffesi işçilere ekip verilmesini, taşeron düzeninin ağız ağıza sonuç bulmasını istiyoruz’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABERLER.COM

İlginizi Çekebilir

Büyüközer: “sertifikalama ticari ve ideolojik rekabet meydanı değildir”

Gimdes başkanı dr. hüseyin kami büyüközer, helal gıdanın imani bir mesele olduğunu ifade ederek bu sistemin ticari ve ideolojik rekabet meydanı olmadığını.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir