Anasayfa / Güncel / Ege Denizi’nde şok görüntüler

Ege Denizi’nde şok görüntüler

Lastik botu patlatan Yunan Sahil Güvenlik ekipleri bölgeden çabucak uzaklaşırken tahminî 58 sığınmacı Türk Sahil Güvenlik ekipleri çeşidinden akıbet anda kurtarıldı. 12 Kasım 2015 tarihinde sayaç 04.19’da Yunanistan Birleşik Arama Kurtarma Merkezi (JRCC/PİRE) çeşidinden Didim Tekağaç Burnu güneybatısında sargaç şişme bot bünyesinde iane talebinde mevcut sığınmacıların yer aldığı suç duyurusu için alana Sahil Güvenlik Botu gönderme edildi. Saat 06.00 sularında vazifeli Sahil Güvenlik Botu çeşidinden alanda akım şeklinde sığınmacıların zarfında bulunmuş yer aldığı sargaç botu belirleme etti ve önleme manevralarıyla botu durdurmaya çalışırken görüngü namına Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığına ilgili LS-060 borda numaralı Yunanistan Sahil Güvenlik unsuru geçiş etti.

LASTİK BOTU PATLATIP HIZLA UZAKLAŞTI

Daha sonradan sığınmacıları haiz sargaç bot direkt Yunan Sahil Güvenlik Botunun için aborda olacak biçimde tatbikat yapmış oldu fakat Yunan Sahil Güvenlik mensubu çeşidinden açavela uğurlama ile (ucunda etkileyici esrar olan) sargaç botta mevcut sığınmacılar ve ve sargaç bot erek alınarak engellendi. Mültecilerin ikinci teşebbüsünde bu kere Yunan Sahil Güvenlik Botu üstündeki personel henüz kaba davrandı. Lastik bot geri çeşidinden patlatılmaya çalışıldı ve görüngü esnasında açavela uğurlama ile sığınmacılar zedelenmek edildi. Açavela uğurlama ile sığınmacıların zarfında bulunmuş yer aldığı sargaç botu patlatan Yunan Sahil Güvenlik unsuru görüngü yerinden çabucak uzaklaştı.

BOTLARI BATAN 58 SURİYELİ TÜRK SAHİL GÜVENLİK EKİPLERİ KURTARDI

Mültecilerin bulunmuş yer aldığı sargaç botun su alması ve sığınmacıların denize düşmeye başlaması için Türk Sahil Güvenlik botu çeşidinden Suriye tabiiyetli 58 sığınmacı sağlıklı alegori kurtarıldı ve Didim Limanına geçiş ettirildi.

VİDEO YUNAN SAHİL GÜVENLİK KOMUTANI’NA İZLETİLDİ 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Ankara ziyaretine haremlik fail Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Athanasios Athanasopulos, Türk Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem’i görüşme etti. Yunan Sahil Güvenlik Komutanı, Ege’de Suriyeli sığınmacı botunun Yunan tarafınca batırılışına bağlı görüntüleri izleyince şoke oldu. Videoyu izleten Türk Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Üstem, ‘Ekibinize bu davranışlardan kaçınmaları talimatı verirseniz mutlu kalırız’ söylediği öğrenildi.

Kaynak: DHA

İlginizi Çekebilir

yeni zerlanda da şaşırtan olay

Yeni Zelanda’da gündeme düşen bir olay herkesi hayrete düşürdü. Civardaki bir ofisin çalışanları tarafından kameraya ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir