Anasayfa / Yaşam / Engelli seyirciler için ‘engelsiz film’ keyfi

Engelli seyirciler için ‘engelsiz film’ keyfi

Sesli Betimleme Derneğince (SE-BE-DER) sema ve müşahede engellilerin beyaz perde keyfinden yoksun kalmaması düşüncesince plan yürütülüyor. Proje ile filmler üstünde görsel ve efektlerin bu eşhas çeşidinden kolay anlaşılmasını sağlayacak tensikat yapılıyor.

Sesli Betimleme Derneğinin projesi ile müşahede ve sema engellilerin de toplumsal yaşama engelleme olması ve beyaz perde hazzı yaşaması hedefleniyor. Film üstünde meydana getirilen tensikat ile müşahede engellilerin mevzuyu henüz güzel anlamasını sağlayacak ‘Ağzı bariz halde başını salladı’, ‘Sessizce merdivenlerden indi’, ‘Gözlerinden yaşlar akıyordu’ kabil betimlemeler ekleniyor. İşitme engeliler düşüncesince ise ayraç dili yerleştiriliyor.

Proje kendisince  muhabirine açıklamalarda mevcut Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri ve Dernek Başkanı Kenan Önalan, her insanın verilen bilgiye denk ve benzeri imkanları kullanarak zahmetsizce erişebilmesinin doğruluk ve hürriyet olduğuna dikkati çekti.

Sinema, temaşa kabil sanat içerikli aktivitelerden yararlanabilmenin de bu hukuk içre arazi aldığını tamlayan Önalan, müşahede ve sema engellilerin bu çeşit toplumsal aktivitelerde teessürat yaşadığını tabir etti.

‘Psikolojik kendisine insanı mahvediyor’

Filmde sabık sahnelerin birlik anlaşılamamasının güdeleme bozukluğuna, devir içre bu çeşit etkinliklerden uzaklaşılarak yalnızlığa minval açtığını vurgulayan Önalan, ‘Şöyle düşünün, ortak sema mânialı arkadaşımız, ailesi yahut arkadaşlarıyla televizyonda branş film film izleyecek ancak dizideki konuşmaları ve sesleri anlamıyor. Yanında bazıları var ise etrafındakilere yoklamak durumunda kalıyor. Yanındakiler ne derece karşılık verirse o derece anlayabiliyor. Tek yaşıyorsa filhakika izleyemeyecek’ ifadesini kullandı.

Görme engellilerin de bu çeşit sıkıntılarla erinç karşıya kaldığını aktaran Önalan, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Görme engelliler de film yahut dizide yavuklu konuşmaların yahut efektlerin olmadığı, çabucak görsel malzemelerin kullanıldığı bölümleri anlayamıyor. Bu da filmden kopmasına ayrıca göz boncuğu bilinçlilik anlamamasına minval açıyor. Ben de beş altı kere yegâne başıma beyaz perdeye gitmeye çalıştım. Gittiğim devir anlamıyordum ve maatteessüf daima ikinci yarısında çıktım. Bu ruhsal kendisine insanı mahvediyor, toplumdan uzaklaştırıyor. Sosyalleşmek istesek güçlü dizge bizlere layıkıyla kurgulanmadığı düşüncesince dışarıda kalıyoruz. Film eğlenmek müşahede ve sema engellilerin de hakkıysa bu hakkı özgülemek icap eder niteleyerek düşünüyoruz.’

‘Filmler kategorik bir duruma getiriliyor’

Bu sıkıntıları çözebilmek neredeyse yola çıktıklarını ve 2006 senesinde Boğaziçi Üniversitesi ile ünlü tasvir çalışmalarına başladıklarını özetleyen Önalan, evvel çalışmanın ‘Çarpışma’ isminde filme yapıldığını söyledi. Önalan, 2011 yılından itibaren de filmlere ünlü betimlemenin yanında sema engelliler düşüncesince madun dağ bayır ve ayraç dili yerleştirdiklerini belirtti.

Önalan, bugüne derece 450 film ve binin üstünde dizinin bu teknikle hazırlandığını dile getirerek düzentileme yürütülürken evvel etapta filmin belirlendiğini, ikinci etapta madun dağ bayır hazırlandığını, ünlü tasvir ve ayraç dili yerleştirildiğini, henüz sonradan da anahtar ve sonuç kontrollerin gerçekleştirildiğini söyledi.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir