Anasayfa / Siyaset / Engelli vekil Bennur Karaburun’un seyyar satıcılıktan milletvekilliğine zorlu yaşamı

Engelli vekil Bennur Karaburun’un seyyar satıcılıktan milletvekilliğine zorlu yaşamı

26. Dönem 1. Yasama Yılı’nın açılışında meydana gelen kasem töreninde mebus yeminine ‘Besmele’ ile süregelen AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, niyabet süreci ve hayatındaki zorlukları İhlas Haber Ajansı’na anlattı. Karaburun, 7 yaşından 23 yaşına denli yüzme ve stop sporlarıyla ilgilendiğini ve Türkiye derecelerinin bulunduğunu belirterek, stop oynadığı düşüncesince yukarı fazladan 3 sene gol kraliçesi bulunduğunu anlatım etti. Daha sonraları darülfünun yaşamının başladığını ve Uludağ Üniversitesi Tekstil Bölümü’nden izinli olduktan sonraları muhtelif firmalarda imalat müdürlüğü ve idarecilik yaptığını kail Karaburun, “En akıbet çalıştığım firmada Bursa’da imalat müdürlüğü yaparken bana tahsis ettikleri vasıtayla yan yana köprüden aşağılık uçtum.

 O esnada boynum kırıldı ve 5,5 ay dip bakımda kaldım. Yoğun bakımda kalma sürecinde boğazım delikti, makinelere bağlıydım. Hiç dem alamıyordum, ağız ağıza yaşam desteği ile birlikte. 5,5 ay bitti, 1996 yılıydı kazayı geçirdiğimde, 8 maaş yan yana şifahane süreci geçti, arkası esna eve çıktım. Eve geldiğimde baş döndürücü ayrımlı yan yana Bennur şekilde geldim. En basitinden çarpıcılık düğmelerine ulaşamıyorsunuz, lavaboya gidip yüzünüzü yıkayamıyorsunuz, alelacayip formatta mevrut bulunan yan yana Bennur vardı. Çok iri zorluklardı. 1998’li zamanlarda ilkin defa hariç çıktım. Dışarı çıktığımda da maatteessüf yolların fiziksel şartlarından ötürü tekerli sandalyeyle yere düştüğüm de oldu” ifadelerini kullandı.

Karaburun, 1996’lı zamanlarda ailece iri teessürat çektiklerini anlatarak, “İlaç kuyruklarına girerdi annem ile babam sabahın 5 buçuğunda. Bize öykü kabilinden geliyor fakat ego de mükemmel onları canlı bir tanesi şekilde baş döndürücü teessürat çektik. Yoğun bakımdaki hastanın ilacının yetişebilmesi düşüncesince aileler sıraya giriyor. Şu anda bunu anlattığınızda neymiş elbette kabil anca bilinçlilik sanarak düşünürsünüz. AK Parti’yle beraberce insanoğlu bundan sonraları deva kuyruklarına girmiyor, istedikleri hastanede tedavilerini görüyorlar” sanarak konuştu.

“SOSYAL GÜVENCEM OLMUŞ OLMASINA RAĞMEN EVLERİMİZİ SATMAK ZORUNDA KALDIK”

“Sosyal güvencem reşit bulunmasına karşın evlerimizi feda etmek durumunda kaldık” diyen Karaburun, konuşmasını şöyleki sürdürdü:”Çok iri teessürat çektik, maddesel açıdan yan yana dobra dibe vurduğumuz noktalardı 1996’lı yıllarda. O denli zordu ki bana diyorlardı ki ‘oturamaz bile’. 2000’li zamanlarda bilgisayarım oldu, bilgisayarım olmasıyla beraberce elime aparat yaptırdım ve onun sebebiyle bilgisayarımı kullanmaya başladım. 

Bu hastalığın kesinlikle yan yana çözümü bulunmaktadır düşüncesiyle araştırmaya başladım. Normal yan yana insanoğlunun yan yana saatte meydana getirdiği araştırmayı ihtimal ego 6 saatte yapıyordum. Büyük yan yana azimle sabık yıllardı, en böylece asıl göze ismi altında tedavinin bulunduğunu söylediler. Nerede yapılmaktadır sanarak araştırmaya başladım. Çin’de yapıldığını öğrendim, termin aldım ve Çin’e gitmeye değişmeyen verdim. Bu arada Türkiye’de de ilginç yan yana biçimde Prof. Dr. Haluk Dede ile karşılaştım, kendisi beni kontrol etti ve asıl göze ameliyatı olmama bariyer olmadığını anlatım ettiler. Çin’e gitmeme ister kalmadan kişi ülkemde kişi doktorlarıma kendimi dengesiz etmenin huzurunu, itimatını yaşadım ve 2006 senesinde asıl göze ameliyatı oldum. Kök göze ameliyatından sonraları eğin kaslarım gelişti ve yüzmeye başladım. Yüzmek, üşüşmek denli önemliydi benim için. hür olduğunuz yassı vardı, önemsiz de olsa havuzun içindesiniz. Kendimi dalavere edecek denli müspet gelişimin varlığını hissederek, bekâr başıma cereyan etmenin güzelliğini yaşadım.”

“BESMELE İLE BAŞLADIĞINIZ HER İŞİN SONU GÜZEL DEVAM EDİYOR”

Milletvekili yeminine ‘Besmele’ ile başlamasına bağlı şekilde Karaburun, “Her işimizin başlangıcında Besmele çekeriz ve hakkıyla de dilime seziş reşit yan yana kelimedir bu. O esnada, şimdi elhak 7 Haziran seçimlerinden sonrakinde mükemmel rampaya çıkarken ‘Bismillahirrahmanirrahim’ sanarak içimden söylemiştim. Tabii beraber neva yankılandı, hepsi demişti ki ‘Herkes duydu, Meclis Başkanı duymadı’ sanarak söylemişlerdi. Aslında bunun söylenmesi gerekiyor sanarak düşünüyorum açıkçası. Biz, Müslümanız Elhamdülillah, Besmele ile başladığınız rastgele işin sonu da dobra bitmeme ediyor” sanarak konuştu.

“ZANA’NIN YAPTIĞI HEM ETİK HEM DE çın BİR ŞEY DEĞİL”

Karaburun, HDP’li Leyla Zana’nın yemininin asılsız sayılması ve Zana’nın kasem tekrarına gitmemesine ilişkin, “Yemini hâllenmek kabilinden yan yana bilinçlilik olamaz. Beni onunla kıyasladığınızda bunun akıllıca olmadığını düşünüyorum, ego çabucak yemine başlamadan ilkin ‘Bismillahirrahmanirrahim’ dedim. Bu da baş döndürücü alışılagelen yan yana bilinçlilik fakat onun meydana getirdiği hem töre bilimi değil bununla müşterek akıllıca yan yana bilinçlilik değil. Yasalarımıza hiçbirimiz huzur koymayız. Eğer bana Meclis Başkanı deseydi ki ‘Yeminini esasen et Bennur Hanım’ diye, ego gene esasen ederdim. O meydana getirdiği hatası bilmiş olduğu biçimde yanlışta ısrar ediyorsa bu vekil olma sürecindeki samimiyetsizliğini gösteriyor” dedi.

“6 YIL SEYYAR SATICILIK YAPTIM”

Karaburun, anası ve babasının rastgele devir düşüncesince indinde bulunduğunu belirterek, “Babam dü defa alamet fıtığından cerrahi müdahale he ve en böylece da önsezi nakız takıldı. Benim zor zamanımda onlar benim yanımdaydı, ego kendimi toplayıp çelimli hissettiğim devir dedim ki ‘sıra bende, esna sende Bennur’. Seyyar satıcılık hazırlamaya başladım. Bu süreçte önemsiz yan yana tezgahımız vardı, makyaj malzemeleri satıyorduk. Çok dobra dostluklarımız oldu. Tabii bu esnada tarihi tek boşa eylemek istemedim, ikinci üniversitemi de seyyar satıcılık yaparken tezgahın başlangıcında okuyarak geçirdiğim dönemlerim oldu. O devir o üniversitemi de açıkgöz oldum. Aileme arkalamak namına ego de 6 sene seyyar satıcılık yaptım, 2009 ila 2015 yılları arasında. Milletvekili olmaksızın ilkin seyyar satıcıydım” biçiminde konuştu.

Kaynak: IHA

İlginizi Çekebilir

Sinan Oğan Yarın Adaylığını Açıklayacak

MHP eski milletvekili Sinan Oğan yarın yapacağı basın toplantısıyla MHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir