Anasayfa / Ekonomi / Eskiden keçi yemiydi şimdi geçim kaynağı oldu

Eskiden keçi yemiydi şimdi geçim kaynağı oldu

Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde vaktiyle keçilere yedirilen develik yaprağı, sonuç senelerde kıymeti anlaşıldıktan sonraları civar halkının en ehemmiyetli anlaşma kaynaklarından birisi oldu.

Andırın ilçesindeki aileler, hafta sonu sabahleyin er saatlerden itibaren çocuklarıyla baş başa develik yaprağı dercetmek düşüncesince ormanlık alanlara gidiyor.

Andırın Orman İşletme Müdürü İdris Tetik, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, alanda kestirmece 3 bin tonluk develik yaprağı kapasitesi bulunduğunu belirterek, bugüne derece bin titrem develik yaprağı toplandığını söyledi.

İlaç ve kozmetik sanayisinde geçer ürünün civar sakinleri düşüncesince de ehemmiyetli ortak dirimsel kapısı bulunduğunu özetleyen Tetik, civar halkının pres müdürlükleri nezdinde develik yaprağı topladığını kaydetti.

Geçen sene Andırın’da bin 500 titrem develik yaprağı toplandığını dile getiren Tetik, ‘Eskiden develik yaprağı keçilere hile yerine yedirilirdi. Şimdi bundan böyle civar insanoğlunun anlaşma deposu oldu. Bu sene gaye 2 bin ton. Bu da bizim düşüncesince rekordur. Şu an 5 alanda istihsal yaptırıyoruz. Kahramanmaraş’ta en altın develik potansiyeli ve üretimi Andırın ilçesinde bulunmaktadır. Köylülerimiz bölük başına günce 300 teklik menfaat elde ettikleri düşüncesince memnunlar. Ormanlarımızı henüz dobra korumaya başladılar’ dedi.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Büyüközer: “sertifikalama ticari ve ideolojik rekabet meydanı değildir”

Gimdes başkanı dr. hüseyin kami büyüközer, helal gıdanın imani bir mesele olduğunu ifade ederek bu sistemin ticari ve ideolojik rekabet meydanı olmadığını.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir