Anasayfa / Güncel / Fransa gizli servis elemanları, teslim alacak

Fransa gizli servis elemanları, teslim alacak

PARİS’teki IŞİD’in düzenlemiş yer aldığı yıldırı saldırılarından sonradan İzmir’de, saç ektirip bediiyat ameliyatı kazanmak düşüncesince beklediği tam yakalanan Afrika asıllı Fransız yurttaşı Mehdibend Said’le alakalı peçe perdesini seyrekleştirmek düşüncesince Fransız duyurulmayan servisi DGSE, devreye girdi. Suriye’den Türkiye’ye geçip, İstanbul’dan taşınmazlar dışına depar belgesi yapan, dü gündüz sonradan da Gürcistan üstünden gine ülkeye giren Mehdibend Said’i, teyit takanak Fransız istihbaratına, sırların duyurulmayan yer aldığı şifreli WhatsApp kayıtları da teyit edilecek. Said’in ayrıca, ‘Cihatçı John’ lakaplı Muhammed Emwazi’nin İstanbul’da yakalanan yardımcısı Aine Ledley Davis’le görüşüp görüşmediğinin de gine bu sayede ortaya çıkartılacağı açıklandı.Fransız duyurulmayan servisi DGSE, Türkiye’ye gönderilmiş yer aldığı yazıda, ülkeden ayrılıp IŞİD saflarına katılmayı planlayan ve bundan dolayı de ‘tehlikeli’ bulunduğunu uyarısı meydana getirilen insanların listesini gönderdi. 

Bu listede bulunanlardan Mehdibend Said’in, İzmir’e geldiğinin saptanmasıyla, hem İstihbarat Şube Müdürlüğü bununla birlikte Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, araştırı yaptı. Bu incelemeler sonrasında Karşıyaka’da saklandığı bulunak belirleme edilip yakalandı. İzmir’e geldikten sonradan polisin kendisini strateji ettiğinden bilgisiz saç ektiren, bediiyat cerrahi müdahale olmayı gözleyen Mehdibend, Fransa yurttaşı yer aldığı ve Türkiye’de suça karışmadığından kavait gereği sorgulanamadı. Türkiye’de rastgele müşterek vakaya karışmadığı ve karşı etraflıca müşterek bilim bulunmadığı düşüncesince de, Mehdibend Said, göndermiş yer aldığı adliyede, başıboş bırakıldı. Mehdibend Said’in kaçmaması düşüncesince de, manşet teyit alıp bu defa İzmir’in Çiğli İlçesi’nde mevcut Harmandalı Mahallesi Göç İdaresi’ne ilişkin merkeze yerleştirdi. Said’in, burada hususi ekiplerin nezdinde bulunmuş yer aldığı açıklandı.

FRANSA GİZLİ SERVİS ELEMANLARI, TESLİM ALACAK

Paris’taki bombalı saldırılar sonrasında, teröristlerin öteki bağlantılarını da halletmek düşüncesince etkin Fransa istihbaratı DGSE, İzmir’de İstihbarat Şube müdürlüğü yetkilileriyle linke geçti. Fransız ihsas ajanlarının, Mehdibend Said’i, önümüzdeki Salı haset teyit alacakları öğrenildi. Bu arada Mehdibend Said’in bağlantılarına müteveccih Türk istihbaratın meydana getirdiği tetkikat sonrasında da ehemmiyetli ipuçları elde edildi. İKİ GÜNLÜK SIR GEZİBuna göre, Mehdibend Said’in IŞİD saflarında savaştıktan sonradan geçmiş Türkiye’ye intikal yaptı. Ardından İstanbul’da çelimsiz müddet kaldıktan sonradan namına ilgilendiren gezmen pasaportuyla gine İstanbul’dan yurtdışına depar belgesi yaptı. İki gündüz diyar haricinde küsurat Mehdibend Said’in, elan sonradan ise Gürcistan üzerinden, Hopa hudut kapısından gine ayrımsız pasaportla Türkiye’ye antre meydana getirdiği saptandı. Mehdibend Said’in, dü günce taşınmazlar dışı gezisinde kimlerle buluşup görüştüğü ise saptanamadı. 

‘CİHATÇI JOHN’UN YARDIMCISIYLA MI BULUŞTU?

Bu arada, Mehdibend Said’in, İstanbul’da yurtdışına çıkmadan geçmiş Cihatçı John lakaplı Muhammed Emwazi’nin burada yakalanan yardımcısı Aine Ledley Davis’le de görüşmüş olabildiği öne sürüldü. Tüm bu sırların, Mehdibend Said’in üstünde mevcut cep telefonundaki WhatsApp kayıtlarında duyurulmayan yer aldığı doğacak sürüldü. Ancak şifreli bulunan bu kayıtlar, ihsas birimlerince çözümlenemedi. Halen Türk ihsas birimlerinin elinde bulunan bu kayıtların, gine Fransız ihsas birimlerine teyit edileceği öğrenildi. Fransız istihbaratının da hem bu şifreli görüşmeler bununla birlikte isticvap esnasında elde edecekleri bilgilerle, ehemmiyetli ayrıntılara ulaşacakları doğacak sürüldü. Mehdibend Said’in, dü günce yurtdışı gezisinden sonradan Türkiye’ye sebep döndüğü, buralarda kimlerle görüştüğü, Paris saldırılarıyla bağlantısının olup bulunmadığı ve ‘Cihatçı John’ lakaplı Muhammed Emwazi’nin yardımcısı Aine Ledley Davis’le de görüşüp görüşmediğinin ortaya çıkartılabileceği öne sürüldü.

Kaynak: DHA

İlginizi Çekebilir

yeni zerlanda da şaşırtan olay

Yeni Zelanda’da gündeme düşen bir olay herkesi hayrete düşürdü. Civardaki bir ofisin çalışanları tarafından kameraya ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir