Anasayfa / Dünya / Fransa’da ‘büyük gözaltı’

Fransa’da ‘büyük gözaltı’

İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en alevli saldırıya verilen mütebaki Fransa’da hükûmet merkezi Paris ve dünya genelinde mütebaki kolluk müdahaleleri, asayiş dalında nice ilkleri yanında getirmesiyle eleştirilere minval açtı.

Ocak ayında gerçekleşen Charlie Hebdo saldırısının tersine Fransız Hükümeti, bu defa yıldırı saldırısının yaşandığı şeb ezanı yılgı çözüm sonucu aldı ve polisin kaza izni yapılmaksızın dominant yapmasının ve hususi asayiş yerleri anons etmesinin önünü açtı.

Yeni yılgı çözüm kanun tasarısı ayrımsız sürede amme güvenliğini gözdağı etmiş olduğu melhuz insanların ev hapsinde tutulmasını, bu insanların etraflarıyla iletişiminin kesilmesini öngörüyor. Terör propagandası özne genel ağ siteleri ve toplumsal iletişim araçları ağlarının kapatılması da öngörülen önlemler ortada toprak alıyor.

‘Büyük gözaltı’ ve kolluk operasyonları

Hollande’ın anons etmiş olduğu yılgı çözüm daha haftasını doldurmadan baş döndürücü birlikte tomar kolluk baskınına ve gözaltılara minval açtı. Fransa İçişleri Bakanlığı’nın akıbet açıklamış olduğu verilere göre, 14 Kasım’dan beri polis, 400’den birlikte tomar noktada kontrol gerçekleştirirken 60’tan birlikte tomar kişiyi gözaltına aldı.

Olağanüstü çözüm çerçevesinde 120’den birlikte tomar ferdin ev hapsine mahkum edilmiş olduğu de bildirilirken bu sayının binlere erişme ihtimali de bulunuyor.

Mecliste ikrar edilen kanun tasarısı asayiş tehdidi oluşturduğu düşünülenlerin fişlendiği ‘S dosyas’ındaki adların de ev hapsinde tutulmasının önünü açıyor. Başbakan Manuel Valls’ın geçtiğimiz hafta meydana getirdiği birlikte açıklamaya gereğince ‘S dosyası’nda ismi güzeşte kestirmece 10 bin isim mevki kabilinden izleniyor.

Saldırılar sonrası planlı kolluk operasyonları da büyüklükleri açısından Fransa asayiş tarihinde ilklere etken oldu. Yalnızca Paris’in banliyösü Saint-Denis’de planlı baskında kolluk 5 bine yaklaşan kurşun kullanırken dünya genelinde mecmu 115 bin kolluk ve er güvenliğin sağlanması düşüncesince seferber edilmiş durumda.

Güvenlik önlemlerinin en yukarı düzeye çıkartıldığı Paris’te ise Sacre Coeur Bazilikası ve Eyfel Kulesi kabilinden turistlerin dip kendisine görüşme etmiş olduğu bölgeler er ve polisin eş koruması dibine alınırken, süpermarket, aşçı ve amme binalarının girişinde de çanta kontrolü yapılıyor.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Bahçesinde define buldu!

İsviçre'de bir çiftçinin kiraz bahçesinde bin 700 yıllık antik Roma definesi bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir