Anasayfa / Yaşam / Hastanede öğrendiği Türkçeyle ‘yardım meleği’ oldu

Hastanede öğrendiği Türkçeyle ‘yardım meleği’ oldu

Oğlunun tedavisi düşüncesince geldiği İzmir’de, hastanede Türkçe öğrenen Suriyeli anne, savaştan kaçan yurttaşlarına meydana getirilen yardımlara vasıtalık ediyor.

Nötrofil düşüklüğü teşhisi dolayısıyla ilik nakli müstelzim 9 yaşındaki oğlu Abidin Mustafa düşüncesince 2003 senesinde Şam’dan İzmir’e mevrut Suriyeli Şiraz Bekir, İzmir Valiliğinin desteği ile tedaviye başladıklarını anlattı. Bu süreçte 5 yaşındaki kızı Cena ile oğlunun nesiç örneklerinin ahenkli bulunduğunun saptandığını tamlayan Bekir, 2014 yılı Mayıs ayında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde operasyonun yapıldığını söyledi.

Kızı Cena’nın önemsiz olması dolayısıyla endişelendiğini lakin ameliyatların güzel geçtiğini anlatım fail Bekir, oğlunun dizi eylem sonrası iyileştiğini ve okula gitmeye başladığını kaydetti.

Türkiye’ye geldiği önceki günlerde anahtar problemi yaşadığını, başta hastanede hekim ve hemşirelerle haberleşme kuramamanın iri başağrısı oluşturduğunu vurgulayan Bekir, ‘Türkçe öğrenmem dair şvester ve doktorların iri desteğini gördüm. Hemşireler beni çağırıp defter tür getirmemi söylediler, bana harfleri öğrettiler. Hiç Türkçe lafız bilmiyordum, gelişigüzel devir ilkokul lafız öğrendim. Bu biçimde endamsız müddette Türkçe öğrendim’ dedi.

Oğlu Abidin’in iyileşmesine karşın kontrollerinin bitmeme etmesi ve ülkelerindeki muvazenesiz yassı dolayısıyla İzmir’e yurt sonucu aldıklarını dile getiren Bekir, eşinin yapım işçiliği yaptığını, kendisinin de evde kuaförlük hizmeti verdiğini belirtti.

Bekir, İzmir’deki önceki yıllarında tek eşyasının olmadığını, bu noktada tanıştığı hayırseverlerin iri yardımını gördüğünü özetleyen Şiraz Bekir, Suriyeli mültecilere iane buyurmak isteyenlerin anahtar dair dava yaşadığına dikkati çekti.

Bu dava dolayısıyla hayırseverlerle Suriyeliler ortada güreşçi köprüsü tevlit dair kendisini mesul hissettiğinin altını çizen Bekir, şöyleki konuştu:

‘Türkiye’ye önceki geldiğimde ego de eksikli durumdaydım. Yeni gelenlerin neler hissettiğini biliyorum. Elimden onlar düşüncesince çevirmenlik gerçekleştirmek geliyor, ego de bunu yapıyorum. Hayırseverlerden Ramazan Güzel ile beraberce Suriyeli aileleri geziyoruz. Ailelerin gereksinimlerini listeliyoruz. Bunları hayırseverlere ulaştırıyoruz. Allah Türk milletinden razı olsun, baş döndürücü iane ediyorlar. Türk milleti baş döndürücü merhametli ortak budun o nedenden baş döndürücü sevdim.’

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir