Anasayfa / Siyaset / Hatip Dicle: Vekil Adayı Olmamamın Bir Nedeni de Yemin Metni

Hatip Dicle: Vekil Adayı Olmamamın Bir Nedeni de Yemin Metni

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve mülga DEP emektar Milletvekili Hatip Dicle, Leyla Zana’nın batıl aziz yeminini değerlendirdi, yüz kere değiştirilen Anayasada kasem metninin değiştirilmemesini eleştirdi. Milletvekili talibi olmamasının sebeplerinden birinin kasem metni bulunduğunu tamlayan Dicle, ‘Bir kasem metnini ‘namus ve onur üzerine’ deyip okuduktan sonra, ondan ahir icraatlarınız değme şeyiniz bunu reddeden müşterek temeldeyse -ki bugünkü anayasayla, kasem metniyle çelişiyoruz- bu bana aşırı tekaüt mevrut müşterek bap olmuştur değme zaman.’ dedi.

91’DEKİ KRİZDE O DA VARDI

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın TBMM’de mebus yemininin batıl sayılması, 1991’deki kasem krizini hatırlatırken, bire müşterek kasem töreninde Zana ile beraberce mebus bulunan ve kasem krizi ile süregelen süreçte senelerce cezaevinde yatan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, mevzularla ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. Dicle, Türkiye’de 1924 ve hâlâ sonraları 1982 anayasalarında yegâne tipleştirmeye yönelik, etraflı değişik etnisiteleri Türkleştirmeye müteveccih müşterek siyaset izlendiğini anlatım etti. Hatip Dicle, ‘Leyla Zana’nın kasem metnini ne okuduğunu münakaşa etmek yerine, arasında aşırı enerjik müşterek Kürt problemi varken, bu kasem metninin değiştirilmesi düşüncesince uğur boncuğu gayretin gider edilmemesini münakaşanın hâlâ akilane olacağını düşünüyorum.’ niteleyerek konuştu.

‘ADAY OLMAMAMIN BİR NEDENİ DE BUDUR’

Hatip Dicle, kendisinin Meclis’te olması şeklinde kasem metnini okuyup okumayacağı ile ilgilendiren suali şöyleki yanıtladı:

‘Benim Meclis’e namzet olmamamın müşterek sebebi de budur. Bunu aşırı seslendirmedim bugüne kadar. Bana daim şu ağırbaşlı gelmiştir. Bir kasem metnini ‘namus ve onur üzerine’ deyip okuduktan sonra, ondan ahir icraatlarınız, değme şeyiniz bunu reddeden müşterek temeldeyse -ki bugünkü Anayasayla, kasem metniyle çelişiyoruz- bu bana aşırı tekaüt mevrut müşterek bap olmuştur değme zaman. Ve bundan dolayı de namzet olmamamın ihtimal aşırı seslendirmediğim sebeplerinden bir tanesi de buydu.’

Kaynak: HABERLER.COM

İlginizi Çekebilir

Sinan Oğan Yarın Adaylığını Açıklayacak

MHP eski milletvekili Sinan Oğan yarın yapacağı basın toplantısıyla MHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir