Anasayfa / Yaşam / Helal sertifikası veren firmalar ve Akreditasyon

Helal sertifikası veren firmalar ve Akreditasyon

Helal gıda sertifikası veren belgelendirme kuruluşları uluslararası bağlamda standardı olmadığından kurumsal anlamda yetkiyi helal konusunda devlet kurumları oluşturabilen ve pek çoğu şeriatla yönetilen ülkeler tarafından almaktadır.

Şeriat ile yönetilmekte olan ülkelerde helal sertifikaları devlet tarafından onandığından ortak bir helal kararı ülkesel bazlı olsa da mümkün olabilmektedir. Diğer ülkelerdeyse helal gıda bir din kurumu tarafından onaylanamadığından ötürü sürekli toplumsal tartışma konusu olarak ortada kalmaktadır.

Bu nedenlerin doğal bir sonucu olarak helal gıda sertifikası veren kurumlar akreditasyon yetkilerini yurtdışı kuruluşlar aracılığıyla sağlamaktadırlar. Buda İran ihracat yapan kurumların şia, ya da şii Suudi Arabistan ihracatı yapan firmalar içinse vehhabilere uygun helal sertifikası alması gerekmektedir.

Üstelik bu farklı mezheplerin İslam da kabul gören dört mezhepten farklı olması da ayrı bir çelikiyi beraberinde getiriyor. Çok yönlü ve çok farklı kolların olması helal sertifikalandırma firmalarının işini daha da zora sokmaktadır. Bu yüzden bazı helal dernekleri dört mezhebi temel alan veya bu derneklerin dışında faaliyet gösteren helal belgelendirme kurumları ise aynı şekilde Malezya gibi uluslararası kabul gören helal gıda akreditasyonlarına sahip olarak çalışmalarını geliştirmekte ve yürütmektedirler.

Helal gıda sertifikası vermeye devam eden firmaların gerek kendi çabaları gerekse diğer ülkelerden edindikleri belgelendirme yetkisiyle sertifika vermeye devam etmesi bu şartların bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Dünya da tam bir helal birliği akreditasyonu olmadığı halde kişisel veya toplumsal çabalarla bir yerlere gelinmeye gayret edilmektedir.

Türkiye’de helal sertifikası veren kurumların da özellikle kamu boyutunda TSE gibi helal gıda belgelendirme standartları geliştirdiğini son yıllarda görüyoruz.

Tüm bu nedenlerden dolayı helal gıda sertifikalandırma hizmetleri çok tartışmalı gündemin odak noktasında dikkat çeken bir olgu olmaktadır. Elbette bu sorun ve helal gıda problemi zamanla düzelecektir. Ancak bu geçiş sayılabilecek dönemin böyle sancılı bir geçişle olması gayet normal görülmektedir.

Şu an için geçerli ve helal gıda sertifikası veren kurumların Malezya gibi yurtdışı akreditasyonları ve sorgulamalarının bu durum üzerinde ilerlemesiyle helal sertifikalandırma mümkündür.

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir