Anasayfa / Dünya / Hillary Clinton’dan uçuşa yasak bölge çağrısı

Hillary Clinton’dan uçuşa yasak bölge çağrısı

NEW YORK

Eski Amerika Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti başbuğ sözlü talibi Hillary Clinton, ‘Koalisyon güçleri ve Suriye’nin komşularıyla Esed’in iklim saldırılarının sivilleri ve muhalifleri katletmesine sonuç verecek uçuşa yasak yerler oluşturulması dair çalışmalıyız’ dedi.

Clinton, New York merkezli endişe kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nde icra ettiği konuşmada, DAEŞ ile savaşım ve Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesine müteveccih stratejisini açıkladı.

Suriye’de DAEŞ ile karadan savaşım etmenin önündeki şişman engellerden birinin, Sünni muhaliflerin Esed ile savaşmaya evleviyet vermesi bulunduğunu tamlayan Clinton, bu durumun anlaşılabilir bulunduğunu tabir ederek, ‘Hatırlamalıyız ki Esed bugüne derece teröristlerin öldürdüğünden şimdi aşkın Suriyeli öldürdü’ niteleyerek konuştu.

Aynı anda hem Suriye’de toy müşterek dümen ve hükümeti içeren müşterek politik hal bulunması anlamında sefer katedilmesi bununla beraber şimdi aşkın Suriyeli’nin DAEŞ’e gönül rahatlığı mücadeleye katılmaları anlamında heveslendirme edilmesi icap ettiğini dile getiren Clinton, laflarını şu şekilde sürdürdü:

‘Artan desteğimiz, Arap ve Avrupalı ortaklarımızın küsurat desteği ile beraberce yürümeli. Bu destek, sahadaki muharebeye ulama meydana getirecek hususi güçleri de içermeli. Ayrıca, ortak gözetim hükûmeti güçleri ve Suriye’nin komşularıyla Esed’in iklim saldırılarının sivilleri ve muhalifleri katletmesine sonuç verecek uçuşa yasak yerler oluşturulması dair çalışmalıyız. Bu sayede mukabil güçler, koalisyonun da desteği ile Suriyelilerin Avrupa’ya uzaklaşmak hesabına vatanlarında kalmasını sağlayacak tehlikesiz yerler oluşturabilir.”

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üstünden abonelere maruz haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik düşüncesince lütfen iletişime geçiniz.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Bahçesinde define buldu!

İsviçre'de bir çiftçinin kiraz bahçesinde bin 700 yıllık antik Roma definesi bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir