Anasayfa / Ekonomi / Hükümetten vergi müjdesi

Hükümetten vergi müjdesi

Hükümet, vergi reformuyla elverişsiz gelirlilerin, müşterek tane evi olanların, gençlerin, çiftçilerin ve envestisman yapanların yüzünü güldürecek. Tek evi olana bedel artışında, bağışıklık sağlanacak.

Hükümet programının üç saç ayağından bir tanesini meydana getiren vergi reformuyla, ekonomiyi canlandıracak ve strüktürel sorunları giderecek müşterek kol etap atılıyor. Yoksul kesimi gözeten acemi vergi sistemi ile müşterek evi olana bedel artışında ve elverişsiz gelirliye ev kredisinde vergi muafiyeti geliyor. İşini kuran gençlerden 3 sene vergi alınmayacak, envestisman masraflarında faziletkâr düzgün indirime gidilecek, ithal ürünlere de caydırıcı rüsum gelecek.

PAKET DEVREYE GİRİYOR

AK Parti, büyümeyi baştan yüzdelik 5’e ilerleme hedefli 4 salname programı da şekillendirdi. Ekonomide strüktürel reformlar, istihdam, değişik maşer kesimlerinin talebine cevap vermek, saydamlık yasası özellikle edinmek az daha 100’e yaklaşan dolambaç toprak alacak. Reform paketi kapsamında atılacak adımlar şöyle:

DAR GELİRLİNİN YÜZÜ GÜLECEK: Sosyal, hesaplı hedefler dikkate alınarak ev kredilerine bağlı vergi ayrıklık ve muafiyeti getiriliyor. Böylece elverişsiz gelirliye ev desteğinin önü açılıyor.

TEK EVİ OLANA MUAFİYET: Gayrimenkullerin hemen çıkarılmasında bedel çoğalma kazançlarının vergilendirilmesine müteveccih icraat gözden geçirilecek. Tek konutun satılmasında vergi muafiyeti düşüncesince belirlenen 5 salname sınırın da kaldırılması bekleniyor. Tek müşterek konutu bulunan karı bu süreden geçmiş evini satsa güçlü bedel çoğalma hasılatıntan ayrıklık tutulacak.

İŞİNİ KURANA 3 YIL VERGİ YOK: Yeni iş kuran gençlere 3 sene süresince vergi muafiyeti sağlanacak. Gençlere müteveccih işbaşı eğitimler de isteklendirme edilecek. İşverenin personel maliyeti düşürülecek.

ÇİFTÇİYE KOLAYLIK: Yemde ve gübrede KDV sıfırlanacak. Gençlerin kurduğu işletmelerden 3 sene vergi alınmaması, basma ve yemdeki KDV indirimi, husye kanun kendisine Meclis’e sunulacak.

RANT GELİRLERİNE YENİ MODEL: Gayrimenkullerin bedel çoğalma ateşçi baştan vergilendirilecek. kent rantları vergilendirilecek.

BELEDİYE VERGİLERİ DÜZENLENECEK: Mahalli yönetim vergilerinin umumi vergi sistemi ile uyumu sağlanacak.

YATIRIMA DESTEK

Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı sağlanacak. Artırılan sermayenin müşterek bölümü büyüklenme hasılatıntan düşülecek.

Yatırım masrafları düşüncesince hasılatlara hâlâ faziletkâr vergi indirimi sağlanacak. Basit usulde vergilenen salname 8 bin liraya denli bulunan kazançlardan hesaplanan vergi alınmayacak.

Küçük işletmeler özellikle edinmek az daha gerçek tüketicilere hâlâ çok güven verilmesi düşüncesince de vergi teşvikleri devreye girecek.

Finansal vasıtalar ile bunların destek varlıklarına bağlı vergi uygulamaları uyumlaştırılacak.

İSTİSNALAR İNCELENECEK

Meclis’te muntazır Gelir Vergisi reformu bu fasıl geçinme geçirilecek.

Vergi mevzuatı sadeleştiriliyor. Vergi Usul Yasası baştan ele alınacak. İstisna, bağışıklık ve indirimler şümullü müşterek analize editör tutulacak.

Verginin tabana yayılması kabil sağlık artırıcı icraat oluşturulacak. Mali düzlük ile acemi politikaların uygulanmasına olanak sağlanacak. Kamu masrafları finansmanında direkt vergilerin ağırlığı artıyor.

Hazal ATEŞ / Takvim

Kaynak: sabah.com.tr

İlginizi Çekebilir

Büyüközer: “sertifikalama ticari ve ideolojik rekabet meydanı değildir”

Gimdes başkanı dr. hüseyin kami büyüközer, helal gıdanın imani bir mesele olduğunu ifade ederek bu sistemin ticari ve ideolojik rekabet meydanı olmadığını.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir