Anasayfa / Yaşam / III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde bu sene Uluslararası Uzun Metraj Filmler de Yarışacak

III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde bu sene Uluslararası Uzun Metraj Filmler de Yarışacak

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından, İstanbul Medya Akademisi desteği ile meydana gelen III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 20 Kasım’da başlıyor. Film gösterimleri, atölyeler ve söyleşiler ile müşterek hafta süresince sürecek festival, 11 filmin prömiyerine ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği kabilinden İstanbul Medya Akademisi desteğiyle, Türkiye sinemasının faaliyetlerinin önünü ayırmak ve geleceğin sinemasına ayraç edebilmek motivasyonuyla planlı Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin üçüncüsü 20-27 Kasım tarihleri ortada İstanbul’da gerçekleşecek. III. Boğaziçi Film Festivali Festivali’nde millî ve arsıulusal endamsız kurgulanmış ve dokümanter filmlerin birlikte bu sene evvel kere arsıulusal levent boylu metraj filmlere de toprak verilecek. Bir hafta süresince sürecek bulunan festival, aralarında Journey to the Shore, Our Everyday Life ve Chasuke’s Journey’ filmlerinin de toprak almış olduğu 11 filmin prömiyerine de ev sahipliği yapacak. Ayrıca, şenlik süresince sinemaseverler düşüncesince eli uz sinemacıların katılacağı paneller, forumlar, işlik emekleri düzenlenecek. Festival kapsamında, Hollywood’lu adlı sanlı adların aktör koçu Susan Batson da masterclass dersleriyle evvel eş Türkiye’de meraklı oyuncularla müşterek araya gelecek. III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne alakanın şişman bulunduğunu vurgulayan Festival Başkanı Ogün Şanlıer, ‘Festivale bu sene 111 ülkeden toplanmış 2621 endamsız film başvurusu aldık, endamsız film dalında dinç çekimci ve yönetmenlerin toy filmler üretmesine katkıda bulunmaya bitmeme ediyoruz. Ayrıca, bu sene evvel kere Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’na toprak vermeye başladık ve bu kategorideki en dobra filmi 50bin $ ile ödüllendiriyoruz.’ dedi. Festival’in Genel Sanat Yönetmeni Kamil Koç ise görüşlerini ‘Dünya beyaz perde literatüründe Türk sineması niteleyerek müşterek vakıa yok. Uluslararası boyutta müşterek şenlik düzenleyerek Türk sinemasının önünü açmayı, dinç çekimci ve yönetmenlerimizin evren ölçeğindeki çalışmalarına ulama sunmayı istiyoruz’ biçiminde anlatım etti.

20-27 Kasım tarihleri ortada gerçekleştirilecek III. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde filmler, Uluslararası Uzun Metraj Film, Ulusal Kısa Kurmaca Film, Ulusal Kısa Belgesel Film, Uluslararası Kısa Kurmaca Film, Uluslararası Kısa Belgesel Film, İstanbul Medya Akademisi Destekli Filmler ve Y-Istanbul OIC kategorilerinde yarışacak. Festivalin ödülleri ise şu şekilde:

Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülleri:

En dobra Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü: 50.000$

En İyi Yönetmen Ödülü: 5.000$

En İyi Senaryo Ödülü: 2.500$

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: 2.500$

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 2.500$

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 2.500$

Kısa Film Ödülleri:

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: 15.000TL

En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: 15.000TL

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000TL

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: 10.000TL

Kısa Film İzleyici Ödülü: 5.000TL

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 50.000TL

Özel Ödüller:

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: 5.000TL

Y-Istanbul Ödülleri En dobra Film: 5.000 $, En İyi İkinci Film: 3.000$, En İyi Üçüncü Film: 2.000 $

Jüri hususi Ödülü: 1.500 $

Kaynak: sabah.com.tr

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir