Anasayfa / Dünya / İngiltere’nin silah ticaretinin nihai rotası tartışmalı

İngiltere’nin silah ticaretinin nihai rotası tartışmalı

İngiltere’nin, lehçe risklerin faziletkâr bulunduğu yerlere sonuç zamanlarda kalan tabanca satışı, bu silahların ayrımlı güçlerce kullanılma ihtimaline müteallik endişeleri artırıyor.

AA muhabirinin, merkezi Londra’da mevcut ‘Silah Ticareti Karşıtı Kampanya’ (Campaign Against Arms Trade – CAAT) verilerinden derlediği bilgilere gereğince İngiltere, 2010 Mayıs ayında bu senenin haziran ayına denli 5 salname çağda topu topu dünyaya kısaca 21 bilyon paunt seviyesinde tabanca ihracatı gerçekleştirdi. İngiltere’nin bu süreçte hep tabanca ihracatının kısaca yüzdelik 40’ı Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine (MENA) yapıldı. Son ilkokul salname çağda İngiltere’nin lehçe gerilimin ve çatışmanın dip yaşandığı bu yerlere tabanca ihracatı 8,4 bilyon sterlini buldu.

CAAT Sözcüsü Andrew Smith, ‘İngiltere’nin aut politikasının merkezinde esas birkaç yüzlülük var. Hükümet insanoğlu haklarından bahsediyor ancak rutin birlikte halde insanoğlu haklarını ihlal edenleri silahlandırıyor, harp bölgelerine baş döndürücü sayıda tabanca satıyor. Savaş bölgelerinde silahların kontrolü niteleyerek birlikte obje yoktur. Bu silahların böylecene nereye gideceği ve kimlerin bunları kullanacağı üzerine tek bilgimiz yok’ endişelerini dile getirdi.

İngiltere’deki harp karşıtı takım ‘Savaşı Durdurun Koalisyonu’ (Stop the War Coalition) yöneticilerinden Lindsey German ise ‘Eğer İngiltere’nin harp bölgelerine tabanca satışına bakarsanız gök bilimsel rakamlar görürsünüz. Bu silahlar Nijerya’ya, Libya üzere devletlere gidiyor. Tabii ki esasta bu silahların kusursuz yerine nereye gittiğini de güvence edemezsiniz’ dedi.

Savaş karşıtı söylemleriyle maruf İşçi Partisi Genel Başkanı Jeremy Corbyn, şimdi evvel İngiltere’nin alana tabanca satışının yıldırı örgütü DAEŞ’in gelişmesine araştırma görevlisi olabileceğine dikkati çekmişti.

İngiltere’nin önde mevrut gazetelerinden The Independent’ın birlikte haberinde ‘DAEŞ yoktan mevcut olmadı. Silahları yoktan gelmiyor’ yorumunu işleyen Corbyn, arbede bölgelerine baş döndürücü sayıda tabanca satıldığını vurgulayarak, ‘Bunların ne kadarı DAEŞ’in eline geçiyor?’ sorusunu yöneltmişti.

CAAT verilerine göre, İngiltere sonuç ilkokul salname çağda en faziletkâr tabanca satışını 5,6 bilyon paunt ile Suudi Arabistan’a gerçekleştirdi.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Bahçesinde define buldu!

İsviçre'de bir çiftçinin kiraz bahçesinde bin 700 yıllık antik Roma definesi bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir