Anasayfa / Dünya / Kiraz bahçesinden define çıktı!

Kiraz bahçesinden define çıktı!

İsviçre’nin kuzeyindeki Aargau kantonunda Ueken’de canlı birlikte çiftçi, Roma zamanına ilgili define buldu.

İsviçre tarihindeki en iri hazineyi birlikte maraba buldu. BBC’nin haberine göre, İsviçre’nin kuzeyindeki Aargau kantonunda Ueken’de canlı birlikte çiftçi, kiraz bahçesinde antika Roma zamanına ilgili sim ve tunç sikkeler keşfetti. Çiftçinin bahçesindeki defineyi orak ayı ayında bulmuş bulunduğu ve sonra yetkililerle irtibata geçmiş bulunduğu anlatım edildi.

Yapılan incelemelerde sikkelerin birlikte kısmının, 3’üncü yüzyılda canlı Roma İmparatoru Aurelian, birlikte kısmının da gene ayrımsız yüzyılda canlı Roma İmparatoru Maximian zamanına ilgili bulunduğu belirleme edildi.

Keşif hakkında araştırı eden İsviçreli kazı bilimci Georg Matter, sikkelerin tamamı beklentileri aştığını belirterek, ‘Bir kazı bilimci kendisine insanoğlunun kariyerinde en aşkın birlikte yahut dü kere deneme edebileceği bulunmaz birlikte deneyim’ ifadesini kullandı. Gümüş ve tunç sikkelerin sayısının 4 bin 166, ağırlığının 15 kilogram bulunduğu ve İsviçre tarihinde şimdiye derece çıkarılan en iri kaynak olaraknitelendirildiği kaydedildi.

Kaynak: sabah.com.tr

İlginizi Çekebilir

Bahçesinde define buldu!

İsviçre'de bir çiftçinin kiraz bahçesinde bin 700 yıllık antik Roma definesi bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir