Anasayfa / sağlık / Kornea nakliyle 6 yıldır çektiği göz ağrısından kurtuldu

Kornea nakliyle 6 yıldır çektiği göz ağrısından kurtuldu

Tokat’ta canlı 80 yaşındaki Makbule Yıldız, 6 senedir yaşamış olduğu cezaevi ağrısından Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde meydana getirilen saydam tabaka nakliyle kurtuldu.

Yıldız, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, 6 sene ilkin iyi bakış açısından akbasma ameliyatı bulunduğunu hatırlattı. Ameliyatının peşi sıra iyi gözünün müşahede yetisini ehemmiyetli miktarda kaybettiğini özetleyen Yıldız, ‘Sağ gözümden sonsuz birlikte şeyler akmaya başladı. Gözümdeki ağrı, arada sırada baş döndürücü alevlenmiş oluyordu. Damla ve ilaçlarla 6 sene hile ettim fakat bundan sonraları dayanılacak kabilinden değildi’ dedi.

Gözündeki ağrısı zımnında arada sırada ağladığını vurgulayan Yıldız, şöyleki konuştu:

‘Elimden ağlamaktan bambaşka birlikte nesne gelmiyordu. Çok gecelerim uykusuz geçti. Geçtiğimiz günlerde de organlarını affeden birlikte insandan tahsil edilen kornea, bana nakledildi. Ameliyattan sonraları sabaha denli on paralık uyanmadan uyumuşum. Doktor eş erişince uyandırdılar. 6 senedir çektiğim cezaevi ağrısından kurtulduğum düşüncesince sevinçliyim. Umudumu kesmiş, ‘Gözüm gitti’ diyerek düşünmeye başlamıştım. Sol gözümle hile ediyordum. Herkesten Allah razı olsun.’

‘Hastanemizde önceki kat saydam tabaka nakli yaptık’

GOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünde işyar Yrd. Doç. Dr. Selim Demir de Makbule Yıldız’ın 2 hafta ilkin kendilerine geldiğini anlattı.

Yıldız’ın iyi gözünde dert ve müşahede kaybı bulunduğunu dile getiren Demir, ‘Hastamız 6 sene ilkin akbasma ameliyatı olmuş. Sonra dinmeyen yanma, çöküntü ve cezaevi ağrıları şikayetleri varmış. Hasta, 6 senedir bu şikayetleri çekmiş. Çok katlanılamaz bir vaziyete erişince bize başvurdu’ ifadelerini kullandı.

Demir, yaşamını kaybeden ve organları bağışlanan birlikte insandan tahsil edilen kornealardan birinin Yıldız’a nakledildiğini belirterek ‘Hastanemizde önceki kat saydam tabaka nakli yaptık. Hastamızın derdine çare olabildiysek mutluyuz. Ameliyattan sonraları da hastanın şikayetleri sone erdi’ dedi.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Kaybettiğiniz Saçları Yeniden Kazanın

Saç dökülmesi zaman içinde meydana gelen bazen de çabuk gelişen bir süreci kapsar. Günümüzde binlerce ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir