Anasayfa / Yaşam / Meclis’te Ulusal Çocuk Forumu gerçekleştirildi

Meclis’te Ulusal Çocuk Forumu gerçekleştirildi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, halis muhlis dünyanın hafızasına toprak fail Aylan bebeğin fotoğrafının her insanın yüreğini titrettiğini belirterek, ‘Bir bakan, ana şekilde dileğim; Aylan bebeğin ortaya çıkardığı bu etkinin öteki sığınmacı küçüklere müfit ve görk şekilde art dönmesidir’ dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Türkiye Temsilciliği işbirliğiyle planlı Ulusal Çocuk Forumu, TBMM Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında 81 ilden Çocuk Hakları Komitesi mümessili evlatların katılmış olduğu törende mütekellim Bakan Gürcan, tamamı şehirlerden mevrut ayrıntılar ile Suriyeli sığınmacı çocuklarla Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Meclis çatısı altında beraberinde araya gelmekten duyduğu mutluluğu belirtti.

Yaptıkları tamamı çalışmalarda evlatların düşünce ve önerilerini almaya iri ehemmiyet verdiklerini anlatım fail Gürcan, Çocuk Hakları Sözleşmesinde toprak düzlük hakların, tamamı ayrıntılar düşüncesince makbul olduğunu, halis muhlis evlatların denk ve devredilemez haklara ehil bulunduğunu söyledi.

Gürcan, bu hakların Türk çocuklarıyla, ülkede konuk şekilde mevcut ayrıntılar düşüncesince de makbul bulunduğunu kaydederek, şöyleki konuştu:

‘Bugünü şimdi kıymetli kılan; evlatlarımızın kişi hakları ve yaşadıkları sorunlarla ait değerlendirmeler yapması…Sizlerin, bu yaşta bu emek harcamaları karşıcı çoluk evlat şekilde andıran beraberinde gelecekte ülkemizin yönetiminde lakırtı sahibi olacağınıza inanıyorum. Bugün burada, haklarına ehil çıkan, menfaatlerini ilişik mevzularda görüşlerini serbestçe anlatım fail acemi beraberinde neslin yetiştiğini görmekten alım çalım duyuyorum. Burada siz kıymetli üyelerimizin gözlerinde gördüğüm ışık, bu coşku ülkemizin geleceğinin baş döndürücü şimdi dobra olacağına değgin inancımı kuvvetlendiriyor. Şu an Meclis çatısı altındayız, ferda sizler de burada milletin temsilcileri şekilde bulunacaksınız. Eminim ki zaman elde ettiğiniz tecrübeler, siz kıymetli üyelerimizin bizden şimdi elleme işler yapmanıza punt olacaktır.

Benim bakandan geçmiş anne, hoca şekilde beş altı önerim olabilir. İdealleriniz, hayalleriniz, memleketimiz ve evren düşüncesince iri hedefleriniz olsun. Unutmayın, zaman iri hedefleri olanlar, ferda iri işler yaparlar. Tüm dünyadan dostlarınız olsun. Dostu sıfır kimse, asıl kimsesizdir. Yol yürüyecek dostlarınız olsun, arkadaş biriktirin. İnanıyorum ki bu toplu tartışma yardımıyla yapmış olduğunuz çalışmalar, kurduğunuz dostluklar tamamı hayatınızda kanıt olacaktır.’

Bakan Gürcan, dünyanın terörle cenk etmiş olduğu şu günlerde, illerden mevrut çocukların, Suriyeli sığınmacı çocuklarla beraberce kuma beraberinde bildiriye imza atmalarının sonuç etap manalı bulunduğunu kaydetti. Bu sene bu çalışmalara Suriyeli evlatların katılmasının bebek forumunu şimdi da ehemmiyetli kıldığını tamlayan Gürcan, ‘Onlar da bizim çocuklarımız gibidir. Ülkesini vatanını bırakma etmiş insanlara el sürdürmek bizim inancımızın ve fasile kültürümüzün gereğidir. Ne eyvah ki gün süresince insanoğlu hakları ihlallerinin en iri mağdurları çocuklar, hassaten de kız evlatları olmuştur’ diyerek konuştu.

Antalya’da meydana gelen G20 Toplantısı’nın iktisat toplantısı bulunmasına rağmen, Suriyeli sığınmacıların gündemi oluşturduğuna dikkati çekici Gürcan, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘Çünkü sığınmacı demek; bebek demek, ana demek, yırtık fasile demek. Tüm dünyanın bu mevzuya dikkatini döşemek düşüncesince iklim şekilde elimizden geleni yapıyoruz. 2 milyondan beraberinde tomar Suriyeli kardeşimizi konuk ediyoruz. Bu nüfusun yarıdan ilavesi çocuklardan oluşmaktadır. Evinden, ülkesinden ayrılmak, fasile bireylerinden ayrılmak, apayrı beraberinde ülkeye barhana geçirmek durumunda ikamet geçirmek iri beraberinde travmadır ve bunun en iri ziyanı çocuğa dokunmaktadır. Deniz yolu Akdeniz’den Avrupa’ya geçmeye dinamik ve beraberinde bölümü bu yolculukta yaşamını kaybeden Suriyelilerin dramı herhangi beraberinde sabık devir şimdi da ağırlaşmaktadır. Bütün dünyanın hafızasına toprak fail Aylan bebeğin fotoğrafı hepimizin yüreğini titretti. Bir bakan, ana şekilde dileğim; Aylan bebeğin ortaya çıkardığı bu etkinin öteki sığınmacı küçüklere müfit ve görk şekilde art dönmesidir.’

Ayşen Gürcan, bebek haklarının dinamik beraberinde halde uygulanması ve koordinasyonunun sağlanması düşüncesince görü koordinatörlüğünde 2013–2017 yıllarını havi Türkiye Çocuk Hakları Strateji Belgesi hazırlandığını bildirdi.

Suriyeli evlatların da baş döndürücü şimdi elleme koşullarda yaşamalarını, terbiye almalarını bildirmek az daha icraat yaptıklarını özetleyen Gürcan, ‘Dünyadaki evlatları harp ve yıldırı korkusundan ne genişliğinde ırak tutabilirsek, adamlık namına o genişliğinde şimdi iyiye ve güzele akla yatkın kez alabiliriz’ ifadesini kullandı.

‘UNICEF adaletsizliğe gönül rahatlığı global kampanya başlattı’

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle meydana getirdiği konuşmada, bugünün, evlatların haset bulunduğunu söyledi.

Türkiye’nin Suriyelilere ev sahipliği yaptığını tamlayan Duamelle, ‘Suriyeliler müthiş hız vakalarına verilen kaldılar. Burada Suriye’den de Irak’tan da mevrut bebek temsilciler var. Bu, Türkiye’nin bitişik devletlerde dava canlı bireylere ne koyun açtığını, Türkiye’nin evsahipliği ve misafirperverliğini gösteriyor’ dedi.

Duamelle, Meclis’e bu toplantıya evsahipliği meydana getirdiği düşüncesince teşekkürname etti.

Ankara’da garı civarlarında gerçekleşen saldırı, Suriye’de herhangi beraberinde devir gerçekleşen hız vakaları ve Paris’teki saldırılara yer veren Duamelle, ‘Bütün dünyada müthiş hız vakalarını duyuyoruz. Eğer bu çılgınlığa sonuç özgülemek tarihi gelmişse, evlatların da tavsiyelerinin dikkate katılması lazım, ne baştan sona bu arada beraberce yaşayabilirize beslemek lazım’ diyerek konuştu.

Duamelle, UNICEF’in adaletsizliğe gönül rahatlığı global kampanya başlattığının altını çizerek, ‘Dünyadaki adaletsizliğin ele katılması ve konuşulması gerekiyor. Bu kampanya çerçevesinde herkes, eşitsizliğin ve adaletsizliğin kendileri düşüncesince ne kavrama geldiğini söylemeye çağırma edilecek. Türkiye’nin baş döndürücü bonkör beraberinde halde Suriyeli aileler ve küçüklere meydana getirdiği konukseverlik bitmeme edecektir’ değerlendirmesini yaptı.

‘Bence haksızlık, onların çocukluk yıllarının çalınmasıdır’

UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün de UNICEF şekilde evren çapında ‘haksızlıkla cenk et’ kampanyası başlattıklarını söyledi.

‘Türkiye ve öteki devletlerde canlı Suriyeli evlatların yaşadıkları zorluğu, kalplerdeki kırgınlığı ve endişeyi gözlerinde görmek, ana ve insanoğlu şekilde beni dikçe etkiledi’ diyen Büyüküstün, bu evlatların yaşadıkları sertliği hayatları süresince unutmayacağını vurguladı. Büyüküstün, ‘Bu önemsiz bedenleri, bu genişliğinde acıya direnişli iktisap geçirmek durumunda tasarruf geçirmek hayıf değil mi? Çocuklar, haklarından yoksun bırakılma haksızlığına uğruyorlar. Bu sebeple ‘haksızlıkla cenk et’ kampanyası baş döndürücü önemli. Çünkü bu kampanya evlatların uğramış olduğu haksızlığın ne işe yaradığını gösterecek. Bu mevzuda duyarlılık oluşmasını istiyoruz’ diyerek konuştu.

Büyüküstün, Suriyeli küçüklere meydana getirilen yardımların artarak sürdürülmesi gerektiğine ayraç ederek, ‘Bu evlatları ve aileleri desteklemek, haksızlıkla cenk etmek, ilkin çocuklarımız iktisap geçirmek az daha hepimize şimdi elleme beraberinde evren sağlayacak. Bence haksızlık, onların çocukluk yıllarının çalınmasıdır. Bu adaletsizliği halis muhlis evren beraberinde araya gelmiş şekilde değiştirebiliriz’ dedi.

Konuşmaların arkası sıra çocuklar, Bakan Gürcan’a, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Vekili Ebubekir Şahin’e, UNICEF Türkiye Temsilcisi Duamelle ile Tuba Büyüküstün’e değişik çiçek verdi ve beraberce hatırat fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir