Anasayfa / Güncel / Örgüt izi taşıyan üniversite kapatılacak

Örgüt izi taşıyan üniversite kapatılacak

Yeni yönetmeliğe gereğince Paralel örgüte mal desteği sağlamış olduğu ve hesaplarda yolsuzluk icra ettiği belirleme edilen vakıf üniversitesi devlete devredilecek. Ülkenin bütünlüğüne dokunca verici üniversite de kapatılacak.

YÖK çeşidinden üstünde çalışılan, ‘Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yayımlandı. Değişikliğe gereğince YÖK, finansal hesaplarında yolsuzluk belirleme etmiş olduğu üniversitenin terbiye faaliyetini eğreti yerine durdurabilecek. Faaliyeti durdurulan üniversite en andıran talih üniversitesine devredilecek. Üniversitesinin mütevelli heyeti başkanı, rektörü ve müdürünün görevine akıbet verilecek. Devlet üniversitesinin rektörü, vakıf üniversitesinin mütevelli heyeti başkanı yerine fariza yapacak. Yöneticilerin ülkenin ayrılamaz bütünlüğüne hakkında eylemleri direkt işlemesi yahut bu cins eylemleri desteklemesi durumlarında üniversitelerin çalışkanlık izni kaldırılacak ve kapatılacak. Resmi Gazetede gösterilen dünkü yönetmeliğe gereğince tadilat şöyleki olacak; YÖK, vakıf üniversitelerinin hesap, prosedür ve faaliyetleri ile mallarını, sene ortamında yahut seneler bakımından denetleyebilecek.

KAYITLARA MERCEK

Daha esbak yönetmelikte çabucak yılsonunda üniversite, bütçe, dirimlik ve gideri YÖK’e sunuyordu. YÖK çeşidinden mergup bilgelik ve belgelerin muhik müşterek faktör olmadan belirlenen müddet bünyesinde verilmemesi, vakıf üniversitesinin prosedür ve faaliyetine bağlı kayıtlarının usulüne makul tutulmaması, talim elemanı tayin ve terfi işlemlerinin mevzuata makul yerine yapılmaması kadar hallerde ihtar ve tashih istenebilecek. Vakıf malları hususi işlerde kullanılamayacak. İzin alınmadan önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde terbiye programları açılması, koşa şehadetname programları düzenlenmesi ve bu programlara mektepli onama edilmesi, kontenjanların üstünde mektepli kaydedilmesi, durumlarında mektepli alımı ağız ağıza durdurulacak.

Kaynak: sabah.com.tr

İlginizi Çekebilir

yeni zerlanda da şaşırtan olay

Yeni Zelanda’da gündeme düşen bir olay herkesi hayrete düşürdü. Civardaki bir ofisin çalışanları tarafından kameraya ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir