Anasayfa / Yaşam / Osmanlı saraylarına yolculuk

Osmanlı saraylarına yolculuk

Antalya Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Piyano Festivali, üçüncü gününde müzikseverleri Osmanlı saraylarına akla yatkın geziye çıkardı.

16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, değme güneş alışılmış müziğin ehemmiyetli isimleriyle musiki şöleni yaşatmaya bitmeme ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin en ehemmiyetli hars etkinliklerinden bulunan festival, üçüncü gününde müzikseverleri, orkestra şefi, kompozitör ve musiki tarihçisi Emre Aracı şefliğinde 19. Yüzyıl Osmanlı saraylarına akla yatkın geziye çıkardı. Aracı, saray arşivleri ile hususi koleksiyonlardan ortaya çıkarttığı ve orkestrasyonunu hazırladığı bu gömük çevrim repertuar ile Türk musiki geçmişine görülmemiş ortak ebat kazandırmanın ötesinde, Avrupa müziğinin İstanbul’da ne basamak benimsendiğini de gözler önüne serdi.

Aracı’nın orkestrasyonları ve açıklamalarla sunmuş olduğu bu hususi konserde, aralarında Sultan Abdülaziz ve V. Murad kadar dü padişahın bulunduğu, Fehime Sultan ve Şehzade Burhaneddin Efendi kadar Osmanlı hanedan üyelerinin bestelediği Viyana seçimi vals, polka ve marş çeşidi eserler, tarihin unutulmuş tozlu raflarından günümüze ulaştı.

Kaynak: sabah.com.tr

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir