Anasayfa / Güncel / RTÜK seçim döneminde 209 rapor hazırladı

RTÜK seçim döneminde 209 rapor hazırladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) seçme devri yayınlarına bağlı 65 yapı kendince 209 söyleniş hazırladığı, bunların 103’ünde tarafsızlık, 52’sinde seçme sonuçlarının belirlenen saatten ilk açıklanması, 32’sinde anketler, 5’inde ise siyasal reklamlarla ilgilendiren ihlal tespitleri arazi almış olduğu bildirildi.

RTÜK’ten meydana getirilen açıklamada, Anayasa’ya uyarınca seçimlerle ilgilendiren eksiksiz iş ve işlemleri ika ve yaptırma yetkisinin Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) olduğu, YSK kararları aleyhine ayrıksı müşterek resmi kuruma başvurulamayacağı hatırlatıldı.

RTÜK’ün, iletişim araçları fariza sağlayıcıların seçime müteveccih kanallarını YSK çeşidinden belirlenen kökler ve esaslar doğrultusunda değerlendirdiği tabir edilen açıklamada, şu bilgilere arazi verildi:

‘YSK çeşidinden 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi devri kendisine belirlenen 31 Ağustos-1 Kasım 2015 tarihleri arasındaki yayınlar düşüncesince 65 neşriyat kuruluşunun yayınlarıyla ilgilendiren mecmu 209 strateji ve istimara tutanağı düzenlenmiş, bu raporlar RTÜK değerlendirmeleriyle beraberce YSK’ya gönderilmiştir. Yayınlara bağlı açılan raporlar kendince sonuncu sonucu ödeme mesuliyeti ise YSK’ya aittir. YSK, RTÜK’ün ihlal görmediği müşterek neşriyat kendince yaptırım uygulayabildiği gibi, ihlal görmüş olduğu müşterek neşriyat kendince da ihlal bulunmadığı anlamında istimara yapabilir. Bu kapsamda, çağ nedeni ile Üst Kurul çeşidinden gönderilen 209 strateji tutanağından 93’ü YSK çeşidinden karara bağlanmıştır.’

Açıklamada, RTÜK’ün hazırladığı 209 rapordan 103’ünde ‘tarafsızlık, asıl ve doğruluk’ ilkeleri, 52’sinde YSK’nın seçme sonuçlarının vakit 19.00’dan ilk açıklanmaması kararı, 32’sinde anketler ve 5’inde ise siyasal reklamlarla ilgilendiren ihlal tespitlerine arazi verildiği aktarıldı.

Ayrıca YSK’nın talebi üstünde 12, muhtelif rahatsızlıklar üstünde de 5 söyleniş hazırlandığı bildirildi.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

yeni zerlanda da şaşırtan olay

Yeni Zelanda’da gündeme düşen bir olay herkesi hayrete düşürdü. Civardaki bir ofisin çalışanları tarafından kameraya ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir