Anasayfa / sağlık / Sadece spor yaparak zayıflamak imkansız

Sadece spor yaparak zayıflamak imkansız

Sporun kilo vermede destek aracı olarak kullanılmasını isteyen Prof. Dr. Bedrettin Akova, “Sağlıklı kilo vermek için kişi öncelikle yaşam düzenini doğru ayarlamak zorundadır. Ayrıca diyet yapmalı. Diyetini de doğru ayarlayıp harfiyen uygulamalı.

Kişi, ‘ben sadece spor yaparak kilo veririm’ derse büyük bir yanılgıya düşer. Spor hekimi olarak bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Bu konuda çok fazla bilimsel araştırma yapıldı. Diyet tek başına kilo vermede etkilidir. Spor yapmak ilk zamanlarda bir miktar kilo vermenizi sağlar. Ancak daha sonra yetersiz kalır. Diyet ve egzersiz birlikte yapıldığında hem kalıcı olur hem de daha sağlık kilo verilmesi sağlanır” diye konuştu.

Kabaca düşünüldüğünde sürekli spor yaparak kilo vermenin mantıklı gelebileceğini vurgulayan Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akova, “Fakat bizim vücudumuz çok uyanık. Günlük aktivitelerimizi çabucak benimser ve enerji kaybımızın ne kadar olduğunu hemen öğrenir. Ona göre de enerji politikası uygulamaya başlar. Siz düzenli spora yeni başladığınızda bir miktar kilo verirsiniz. Ancak ondan sonra veremezsiniz. Çünkü vücudumuz bu durumu benimsiyor ve alışıyor. Bunu spor yapmayalım anlamında söylemiyorum. Spor tabii ki yapalım.

Metabolizmamızı yüksek tutmak, şeker ve tansiyon benzeri çok sayıda hastalıklardan korunursunuz. Ancak, ‘kilo da vermek istiyorum’ diyenler ve obezite problemi olanlarda yaşam felsefesi değişikliği, hayat düzeni değişikliği ve diyetin uygulanması olmazsa olmaz bir gerçektir. İşte o zaman spor yapmak anlamlı olur” diye konuştu.

KAYNAK :

İlginizi Çekebilir

Kornea nakliyle 6 yıldır çektiği göz ağrısından kurtuldu

Tokat'ta yaşayan 80 yaşındaki Yıldız'ın 6 yıldır yaşadığı göz ağrısı, organları bağışlanan bir kişiden alınan korneanın nakledilmesiyle sona erdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir