Anasayfa / Ekonomi / Siyasi istikrar tüketici güvenini uçurdu

Siyasi istikrar tüketici güvenini uçurdu

Siyasi istikrarın baştan kasılma edilmesiyle kasımda mahveden inanma endeksi ortak esbak taban uyarınca yüzdelik 22,9 artarak, tarihinin en faziletkâr artışını gösterdi.

AA muhabirinin TÜİK verilerinden derlediği bilgiye göre, teşrinisani ayında mahveden inanma endeksi ortak esbak taban uyarınca yüzdelik 22,9 artışla hepsi zamanların en çabuk yükselişini gösterdi. Tüketici inanma endeksi kasımda 77,1 ile tahminî 1,5 senenin en yükseğine ulaştı. Ekim ayında dizin 62,8 düzeyindeydi.

7 Haziran seçimleri sonra göz boncuğu partinin biricik başına hükümeti kuracak çoğunluğu elde edememesi ve sonra koalisyon hükûmeti hükûmeti görüşmelerinin kısır kalması tüketicileri ve iş dünyasını elan ihtiyatkâr davranmaya yöneltti. Böylece hem istihlak aynı zamanda envestisman planları ötelendi. 1 Kasım seçiminde AK Parti’nin biricik başına çelimli ortak hükümet kuracak çoğunluğu elde etmesi konuşu ve siyasal bölgede istikrarın baştan canlanmasını sağladı.

Erken seçimin arkası sıra 2 haftalık süreçte 4 bin 314 bölük ile meydana getirilen toplantıda elde edilmiş sonuçlar, nihai tüketicilerin doğacak 12 maaş süreçte siyasal balans zımnında ekonomiye bulunan güvenin yükseldiğine ayraç ediyor.

Tüketicilerin önünü göremediği devir önce yerine istihlak masraflarını kıstığını veya ertelediğini anlatım fail analistler, evcil ve ecnebi yatırımcıların ise inanılır envestisman ortamlarının oluşmadığı hallerde elan inanılır piyasalara yöneldiğini kaydediyor.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Büyüközer: “sertifikalama ticari ve ideolojik rekabet meydanı değildir”

Gimdes başkanı dr. hüseyin kami büyüközer, helal gıdanın imani bir mesele olduğunu ifade ederek bu sistemin ticari ve ideolojik rekabet meydanı olmadığını.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir