Anasayfa / Yaşam / Suruç’un ‘şampiyon’ atları sahiplerine büyük paralar kazandırıyor

Suruç’un ‘şampiyon’ atları sahiplerine büyük paralar kazandırıyor

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 60’dan müşterek tomar çiftlikte yetiştirilen yarışma atları, hipodromlarda sergiledikleri başarılarla sahiplerine ehemmiyetli miktarlarda sağlık sağlıyor.

İlçede 90’lı zamanlarda yarışma atı yetiştirmeye başlayanların giderek dünyalık kazandığını gören civar halkı, kurmuş oldukları çiftliklerle Suruç’u adeta yarışma atı merkezine dönüştürdü. İlçede 60’dan müşterek tomar çiftlikte yetiştirilmeye başlanan yarışma atları, semt halkının en ehemmiyetli sağlık kapılarından birisi oldu.

Bir taraftan Türkiye’nin ciharıyek tarafındaki hipodromlarda yarışarak sahiplerine iri nukut kazandıran atlar, müşterek taraftan da efdal fiyatlarla meraklılarına satılıyor.

Çiftliklerde yetişen ‘Turbo’ angın yarışma atı, 2008 ile 2010 yılları ortada 31 yarıştan 27’sini kazanarak malikine 3 milyon 497 bin lira, ‘Ateş Topu’ da 2006 ile 2008 yılları ortada 15 yarışı kazanarak malikine müşterek milyon 693 bin teklik kazandırdı.

‘Ayabakan’, ‘Şimşek Zaferi’ ve bu sene yarışmaya süregelen ‘Sakarbaşı’ da Suruç’un en ehemmiyetli atları ortada arazi aldı.

‘Arap ve İngiliz cinsi atlar bulunuyor’

Suruç İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Murat Yahlizade, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, esbak zamanlarda alanda yaşanmış olan susuzluk hasebiyle civar halkının geçimini gelmek amacıyla yarışma atı yetiştiriciliğine yöneldiğini söyledi.

Türkiye’de yarışan atların iri bölümünün ilçede yetiştirildiğini tamlayan Yahlizade, ‘İlçemizdeki çiftliklerde tay, damızlık, kısrak atlar peyda etmek kadar 800-900 at mevcut. Bunlardan 300-400’ü tay, arka kalanı ise damızlık’ dedi.

Bölgede, Arap ve İngiliz cinsi atların olduğunu aktaran Yahlizade, çiftliklerde yayılmış adına Arap atı yetiştirildiğini dile getirdi. Arap atlarının maraton koşularında elan dayanabilen olması hasebiyle elan aşırı yeğleme edildiğini özetleyen Yahlizade, şunları söyledi:

‘Atlar 2 yaşına intikal ettiklerinde yarışma olgunluğuna gelmekte ve 2,5 yaşlarında geldiklerinde binicilerimiz bunlara binerek terbiye vermektedir. 3 yaşlarında da koşmaya başlamaktadırlar. Buradaki çiftliklerde seyislerimizin kontrolünde şuurlu müşterek halde at yetiştiriciliği yapılmakta. Burada yetiştirilen atlar ihalelerle iri meblağlara satılıyor. Yetiştirilen atlar gösterdikleri başarıya layıkıyla 200 bin ile 2 milyon teklik ortada satılıyor. Bu da at yetiştiricilerimiz düşüncesince aşırı dobra müşterek sağlık kapısı oluyor.’

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir