Anasayfa / Yaşam / Tarihi Diyarbakır evlerine terör darbesi

Tarihi Diyarbakır evlerine terör darbesi

Çözüm Süreci’nde Diyarbakır’ın zamanı evleri girişimciler çeşidinden restore edilerek turizme kazandırılırken, aşevi ve kafeterya kendisine fariza verici bu binalar yıldırı saldırılarının gölgesinde kaldı.

Sınırları süresince onlarca zamanı cami, kilise, han, ısıdam ve kervansarayların bulunmuş olduğu biçim Sur ilçesinde bazalt taşı ile hava koşullarına mucibince nesir edilen, muhtelif uygarlıkların konuşma izlerini haiz avlulu zamanı evler, Çözüm Süreci ile turizmde maksat büyüten Diyarbakır’da arka arkaya restore edilmeye başlandı.

Restoran ve kafeterya kendisine hizmete açılan, hayat ve inanma süresince evcil ve ecnebi turistler çeşidinden koyu uyanıklık gören, tün geç saatlere denli yöreye has fasıllar meydana getirilen zamanı evler, PKK’lı teröristlerce kazılan hendekler, kurulan barikatlar ve tuzaklanan patlayıcılar dolayısıyla muhtemel merakı göremiyor.

Çözüm Süreci’nde binlerce evcil ve ecnebi turistin ağırlandığı emektar yapılarda, yıldırıcı saldırılar dolayısıyla bu zamanda ezilmişlik hakim.

‘Olaylar dolayısıyla işler durdu’

Tarihi ortak binayı restore ederek kafeterya kendisine işleten Esra Aksu, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, Diyarbakır’daki gezim potansiyelinin Çözüm Süreci ile gündüz yüzüne çıkmaya başladığını, bu süreçte turizme müteveccih envestisman yaparak, zamanı ortak evi turizme kazandırdıklarını söyledi.

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası’ listesine müdahale olmasının arkası sıra zamanı evlerin gezim değerinin arttığına ayraç fail Aksu, ‘Harabeye dönen ortak binayı restore ederek turizme kazandırdık. Bu süreçte 10’u çok zamanı çatı da hizmete açıldı. Olaylar dolayısıyla işler durdu. Bu mekanların kapatılmasıyla iştirakçi sayısı da düştü’ dedi.

Esra Aksu, zamanı evlerde ağırladıkları evcil ve ecnebi turistlere semt kültürünü de enformasyon olanağı bulduklarını dile getirerek, ilçede şişman hesaplı diriliş sağlayıcı evlerin, yıldırı vakalarından ötürü bundan sonra ehliyetli merakı göremediğini belirtti.

İlçenin yıldırı vakaları dolayısıyla hesaplı kendisine şişman başağrısı yaşadığını aktaran Aksu, herhangi ortak gündüz onlarca ailenin bölgeden hicret kılmak durumunda kaldığına tanık olduklarını da kaydetti.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir