Anasayfa / Eğitim / TEOG sınavı ne zaman, saat kaçta yapılacak? TEOG sınavı kaç saat sürecek?

TEOG sınavı ne zaman, saat kaçta yapılacak? TEOG sınavı kaç saat sürecek?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında 8. derslik öğrencilerinin gireceği merkezi kuma sınavlar 25 ve 26 Kasım’da, bahane sınavları 12 ve 13 Aralık 2015’te yapılacak. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında 8. derslik öğrencilerinin gireceği merkezi kuma sınavlara 1 milyon 174 bin 427 mektepli girecek. Öğrenciler, dünya ortamında 970 merkezde, 16 bin 237 okulda, 91 bin 349 salonda, dünya haricinde ise 7 ülkede, 14 merkezde, 22 okulda sınava katılacak.

Sınavda, tahminî 200 bin hoca görevlendirilecek

Birinci devir kuma sınavları, 25 ve 26 Kasım’da yapılacak. Sınav, dünya içi ve dünya dışındaki merkezlerde değme dü devir yapılacak celse düşüncesince 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak. Teneffüs araları 20 bugün olacak. Sınav uygulaması tamamı merkezlerde senkronik gerçekleştirilecek.

Öğrenciler, 25 Kasım Çarşamba haset yapılacak müşterek numara oturumda, Türkçe, matematik, ilmek kültürü ve ahlak bilgisi, 26 Kasım Perşembe günkü ikinci celsede ise bilim ve teknoloji, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile ecnebi kıstak derslerinden sınava girecek.

Her öğüt düşüncesince dört alternatifli çoktan selektif testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanılacak. Öğrenciler, yılgı haller ve hususi ahval haricinde zat okullarında belirlenen sınıflarda sınava alınacak.

Özel gereksinimini belgeleyenler ve mazeretliler

Sınavdan evvela hususi ihtiyaçlarını belgelendiren ve detayları süresi ortamında modüle işlenen 1 mektepli hastanede, 152 mektepli evde, 9 bin 317 mektepli yegâne şahsiyet sınıfta sınava alınacak.Ortak sınavlara, 172 müşahede özürlü ve 400 az gören ile bin 125 işitme, 5 bin 690 zihnî ve bin 141 ortopedik engellinin beraberinde 215 vakayiname rahatsızlığı mevcut mektepli katılacak.Bunların haricinde rastgele yüzden mazereti oluşan öğrencilerle ilgilendiren tedbirler valiliklerce alınacak, ahval tutanakla belirleme edilip bakanlığa bildirilecek. Az gören öğrenciler ve müşahede özürlü öğrenciler düşüncesince mevcud sorular, mazruf ve şekil açısından düzenlendi.

Ortak sınavlara tedarik aşamalarında, Türkiye’nin ayrışık okullarından 83 hoca çağırma edilerek 4 bin 500 istifham hazırlandı. Sorular, Soru Oluşturma ve Geliştirme Dairesinde çalışan, branşlarında değme bir tanesi istifham yuvarlak dalında uzmanlaşmış 25 öğretmen, 22 istimara kıymetlendirme ve düzlük uzmanı öğretim üyesi çeşidinden incelendi.

Bu sene önceki defa Ermeni okullarında terbiye gören 218 öğrenciye, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca onaylanan öğretim programı ve kazanımlar kapsamında zat ilmek kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden imtihan yapılacak. 42 mektepli de Musevilere müteveccih ayrı müşterek öğretim programı ortamında ilmek kültürü ve ahlak bilgisi sorularından sınava girecek. 572 mektepli ise ilmek kültürü ve ahlak bilgisi testinden affedilmiş tutulacak.

İngilizce testini dünya ortamında 1 milyon 153 bin 995, dünya haricinde 860 öğrenci, Fransızca testini 383 öğrenci, Almanca testini 369 öğrenci, İtalyanca testini de 11 mektepli yanıtlayacak.

24 zaman güzel silahlı keşik tutulacak

Baskı sürecinde mestur devir çalışmasına eklenen 60 personel, afiyet kontrollerinden geçirildikten sonraları 20 Ekim-26 Kasım’da mestur çevrim çalışmasına alındı.

Ortak sınavın iş ve işlemlerinin yürütülmüş olduğu Gölbaşı Ballıkpınar Kampüsü’nde, Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı ile meydana getirilen protokolle düzenlilik tedbirleri artırıldı. Bu kapsamda, imtihan evrakının basımcılık etabı bulunan mestur çevrim boyunca 24 zaman güzel silahlı dideban uygulamasına geçildi.

Sınav evrakının sevkiyatında makbul kamyonların kapıları ve imtihan merkezlerindeki imtihan kutuları korunum odalarının güvenliği, hususi anahtar sistemi ve asayiş ile jandarma güçlerinin 24 zaman esasına mebni keşik tutmasıyla sağlanacak.

Sınav evrakının imtihan merkezine emin dönüşü düşüncesince de lüzumlu tedbirler alınacak. Tüm vesait durum ve dönüşlerinde GPS ile daima strateji edilecek.

Bu yıl, değme kayıtlı dersin sınavında kullanılacak bulunan mektepli istimzaç listesi, mağaza habitat düzeni planı ve kanıt yegâne döküman yerine düzenlendi. Öğretmen sınava girmeyen öğrencinin durumunu, isminin karşısına kodlayarak belirtecek.

Öğretmenler, cep telefonuyla salonlara girmeyecek

Öte yandan, bakanlığın illere gönderilmiş olduğu genelgeye göre, mağaza görevlileri, imtihan salonlarında gazete, im okumayacak, öğrencilerin dikkatini dağıtacak halde ve gerekmedikçe konuşmayacak. Sınav boyunca ökçeli pabuç giyilmeyecek ve el telefonu kabilinden cihazlarla imtihan salonuna gelinmeyecek.

TEOG’DA birçok istifham olacak?

Yapılacak sınavlarda değme dersten 20’şer istifham sorulacak. Öğrenciler mecmu 120 sorudan mesul olacak.

TEOG’DA birçok bugün müddet verilecek?

Sınavlarda değme derse 40 bugün müddet verilecek. TEOG sınavlarında istifham başına 2 bugün düşecek. 

Kaynak: IHA

İlginizi Çekebilir

‘Sosyal medya etiği dersi gündeme alınmalı’

Sosyal medya kullanımının ayrı bir sosyal sorumluluk, hassasiyet ve titizlik gerektirdiğini söyleyen Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, “Sosyal medyanın bir iletişim mecrası olarak önemi, her yaş ve grupta kullanım yaygınlığı ve dezenformasyona açıklığı göz önüne alındığında, ‘sosyal medya etiği’ dersinin erken okul yıllarından başlayarak gündeme alınması kaçınılmaz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir