Anasayfa / Spor / Topa ‘kafayla’ vurmak yasaklandı

Topa ‘kafayla’ vurmak yasaklandı

İZMİR

İzmir’deki Bostanlıspor Gençlik Spor Kulübü’nün, enfrastrüktür takımlarında arazi düzlük 15 gözyaşı altı sporcuların, antrenmanlarda ve maçlarda topa kafayla vurmaları yasaklandı.

Kulüp başkanı Avni Erboy, mevzuya bağlı meydana getirdiği açıklamada, kendileri düşüncesince sportif başarıdan aşırı sporcuların sağlığının ön planda bulunduğunu anlatım etti.

Beyin ve asap cerrahisi uzmanlarının, 15 gözyaşı altındaki insanların günah kaslarının birlik gelişmediğini ve beyinde ayrışık hasarlar oluşturabileceği yönündeki uyarılarını dikkate aldıklarını aktaran Erboy, ABD’de bu yönde duruşma kararları bulunduğunu vurguladı.

Erboy, Amerika Futbol Federasyonu’nun da 10 gözyaşı altı evlatların topa kafayla vurmasını yasakladığını belirterek, şunları kaydetti:

‘Bu mevzuda akıl ve asap cerrahisi uzmanlarının, kafayla topa vurmanın tekrarlanması yerinde akıl hücrelerinde aksaklık sonucu, vakayiname travmatik ensefalopati denilen hastalığın tetiklenebileceğine ilgi çekmeleri nedeniyle, Bostanlıspor, ilkin ayak topu altyapısı edinmek kadar tamamı branşlarda topa ve ciddi bulunan nesnelere kafayla vurmayı yasakladı.’

Erboy, yasağa namünasip sporcuların kulüple ilişkilerinin kesileceğini bildirdi.

Muhabir: Eşber Ayaydın

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üstünden abonelere maruz haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik düşüncesince lütfen iletişime geçiniz.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Ufuk Sarıca’dan ‘gelişim’ itirafı

Pınar Karşıyaka Başantrenörü Ufuk Sarıca,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir