Anasayfa / Dünya / ‘Türkmen Dağı’na saldırıların arkasında Rusya var’

‘Türkmen Dağı’na saldırıların arkasında Rusya var’

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa,  muhabirine meydana getirdiği açıklamada, Türkmenlerin elindeki sonuç kermen bulunan Bayırbucak sahasına Rusya’nın havadan, Esed birliklerinin ise karadan başlatmış bulunduğu saldırıların başta sonuç 10 günde elan şiddetlendiğini tabir etti.

Tüm olumsuzluklara karşın Türkmen mücahitlerin Esed’in ilerleyişine bariyer olmaya çalıştıklarını aktaran Mustafa, şöyleki konuştu:

‘Rus uçakları Bayırbucak semalarından hiçbir az olmuyor. Füzeler, bombalar atılıyor. Karadan ise Esed birlikleri ilerlemeye çalışıyor fakat kılıç buna müsaade vermiyoruz. Şehitlerimiz ve yaralılarımız da mevcut ama Allah’a şükür mücadeleye bitmeme ediyoruz. Bayırbucak bizim kalemiz ve Türkmenlerin bilgili bulunduğu yegâne bölgedir. Tel Abyad’da PYD, Türkmenleri bölgeden kovaladı, 2 sene geçmiş Hama ve Humus’ta Esed Türkmenleri bölgeden çıkardı, elimizde birlikte yegâne Bayırbucak kaldı.’

Bayırbucak bölgesinin başta cemaziyelevvel baş döndürücü alevli saldırılara sunulan kaldığını dile getiren Mustafa, Türkmenlerin Bayırbucak alanını katiyen doğrulama etmeyeceğini söyledi.

Mustafa, şöyleki bitmeme etti:

‘Bu saldırıların gerisinde esasen Rusya mevcut zira politik çözümden bahsediliyor bundan dolayı Esed ne derece alana bilgili olursa masada o derece çelimli olur, bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Türkmenler Bayırbucak’ı doğrulama etmeyecek zira bizim apayrı şansımız yok. Esed ile Rusya birlikte olup DAEŞ’i vuruş bahanesiyle mutedil Türkmenleri ve muhalifleri vuruyor. Bizi herhangi birlikte devir destekleyen ve arkamızda duran anavatanımız Türkiye’ye teşekkürname ediyoruz.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Bahçesinde define buldu!

İsviçre'de bir çiftçinin kiraz bahçesinde bin 700 yıllık antik Roma definesi bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir