Anasayfa / Siyaset / Umut Oran’dan Kılıçdaroğlu’na çağrı: Eşik aşıldı!

Umut Oran’dan Kılıçdaroğlu’na çağrı: Eşik aşıldı!

CHP Genel Başkanlığı düşüncesince adaylığını açıklanan Umut Oran, dehşet kongre süreci ile ilgilendiren şekilde Büyükhanlı Park Otel’de eş matbuat toplantısı düzenledi. Olağanüstü kongre ve imza alma çalışmalarıyla ilgilendiren akıbet eş haftadaki gelişimleri paylaşacağını bildiren Oran, sabık hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile icra ettiği görüşmeyi hatırlattı. Oran, “Kendisinden şurası dileyiş etmiştim; partinin tartıştırılmaması lazım. Bu neticede memleket, öğür meselesi, onun bunun meselesi değil. Hepimiz düşüncesince akıbet etap lahut bulunan CHP ve bu mevzuda da herkesin aşırı hassas olması gerekiyor. Bu öğür içi ihtilaf meselesi değil, bu partinin nüfuz olması düşüncesince akıntı bulunduğunu namına anlatım etmiştim” sanarak konuştu.

“İMZA TOPLAMA KONUSUNDA BÜTÜN KRİTİK EŞİKLER AŞILMIŞTIR”

Kılıçdaroğlu ile icra ettiği görüşmeden sonraları 1 haftalık süreçte ne olduğuyla ilgilendiren Oran, şu halde konuştu:

“İmza alma üzerine eksiksiz nazik eşikler aşılmıştır. İmza alma üzerine eksiksiz ruh bilimsel barajlar yıkılmıştır ve dijital dava kalmamıştır. Bu halde Sayın Genel Başkanımıza eş hafta evvela yapmış olduğumuz görüşmeyi eş el elan uyarmak istiyorum. Sayın Genel Başkan akıbet dehşet kongre çağrınızı eş iki arkadaşımızın kamuoyunda matbuat eliyle talepleri doğrultusunda almıştınız ve kurultayı çağırmıştınız. Bunu size uyarmak istiyorum. Sayın Genel Başkan akıbet dehşet kurultaydan bugüne genişliğinde sabık müddette 177 imza eşiği aşılmıştır. Siz ağızcıl beyanları dikkate alarak, onları ciddiye alarak dehşet kurultayı çağırdınız. 

O devir rakip bulunan dost 177 imzayla müracaatta bulundu. Bugün o eşik aşılmıştır. Yine Sayın Genel Başkanımıza çağrıda bulunuyorum; akıbet dehşet kurultaydan bugüne 5’te 1 imza eşiği aşılmıştır. Yüzde 20 imzayla elhak dehşet kongre toplanabiliyor. Bugün bu adet aşılmıştır. Bugün kongre delegelerimiz ortaya koydukları iradeyle elhak dehşet kongre koşulları mevcuttur fakat seçimli olmamakla beraber. Son dehşet kurultayda size dirlik oy sağlayan 415 yabanlık yeğleme eşiği de aşılmıştır. Bugün bundan sonraları imza toplamada eksiksiz bu eşikler, bu ruh bilimsel barajlar aşılmıştır. Birde Genel Merkezin baskıları dolayısıyla adının açıklanmamasını isteyen, dosya umumi merkeze gittiği devir dosya zarfında adının toprak almasını talip arkadaşlarımız var. Yine imza sağlayan fakat adının şuanda açıklanmamasını talip partide hoşgörülü konumunda yahut hata sahibi bulunan arkadaşlarımız var.”

“BİR ÖNCEKİ OLAĞANÜSTÜ KURULTAYDA OLDUĞU GİBİ SİZİN İÇİN İMZA ATANLARIN BİLE ASLINDA SİZE OY VERMEYECEĞİNİ GÖRECEKSİNİZ”

Kılıçdaroğlu’na eş el elan çığırmak istediğini kail Oran, “Bizler muvaffakiyetsizliği baht şekilde görmeyen AKP karşısında kimlik eğmeyen ve nüfuz haricinde oda boncuğu seçeneği onama etmeyen ‘ya nüfuz ya iktidar’ diyen CHP’liler şekilde sizin rakibiniz yahut düşmanınız değiliz. Bizler aracısız ve haktan yana eda bulunan öğür emekçileriyiz. Unutmayın ki az buçuk elan beklerseniz, delegelerimizin engellenmeyen iradeleriyle attığı imzalar Genel Merkeze geldiğinde topu topu meşruluğunuzu kaybetmiş olacaksınız ve kaybedeceksiniz. Tıpkı eş esbak dehşet kurultayda bulunduğu kabilinden sizin düşüncesince imza atanların gürbüz esasta size oy vermeyeceğini göreceksiniz. Geçen seçimde de baskılar yapıldı. Sayın Genel Başkan 944 imzayla namzetlik başvurusunu yaptı. Çıkan oy 740’tı. Hemen bugün bundan sonraları topu topu eşiklerin aşıldığını onama ederek kendinizi ve partinizi lütfen tartıştırmayın. CHP’yi kamuoyunda yıpratmayın. Kendinizi tarihe akilane kelimelerle budala edin. Olağanüstü kurultayın mübrem bulunduğunu bundan sonraları lütfen görün. Aksi halde dehşet kongre kararını değil, istifa kararını hasretmek durumunda olacağınızı katiyen unutmayın. Olağanüstü kongre çalışmalarıyla ilgilendiren hem imza alma çalışmalarıyla ilgilendiren bu mevzuda elan geçmiş bu işin gerisinde bulunan öğür örgütü, seçme il başkanları, kongre delegeleri o emek harcamaları yürütüyor. Önümüzde akıbet 5 çağ var. Bu çalışmalara bizlerde bu çağrıyı yapanlar olarak, dehşet kurultayda da kongre toplanması şeklinde yavuklu olanlar şekilde bizlerde el birliği bünyesinde bu düzentileme periyodunu tay tay arabası komisyona desteklerimizi sürdürüyoruz ” ifadelerini kullandı.

İmzaların gelişigüzel sabık çağ arttığını anlatım fail Oran, “Umut ediyorum ki bu çağrımızı Sayın Genel Başkanımız dikkate alacaktır” dedi.

“PARTİ İÇERİSİNDE BİR MUHALEFET ÇALIŞMASI YAPILMIYOR”

Gazetecilerin sorularını da yanıt veren Oran, eş gazetecinin 7 Haziran sonrası 1 Kasım’ın kaybedilme sürecinde Meclis Başkanlığı seçiminin nazik olduğuna müteallik umumi eş düşünüm bulunduğu hatırlatarak, Deniz Baykal’ın adaylığı karşısında Kılıçdaroğlu’nun önderlik tavrını ortaya koyamadığı anlamında görüşler ile Deniz Baykal ile yürüttükleri mukabil düzentileme bünyesinde işbirliğinin olup olmadığını sorulması üzerine, “Şuanda öğür bünyesinde eş ihtilaf emek vermesi yapılmıyor. Parti bünyesinde partimizin nüfuz olmasıyla ilgilendiren eş düzentileme yapılıyor. Bu eş Umut Oran meselesi olmadığını yeniden da söyledim. Bu eş yurt meselesi. CHP şekilde kılıç eş olmalıyız, kocaman olmalıyız, pörsümemiş olmalıyız ve çelimli olmalıyız. Bu noktada bu hareket, öğür içi ihtilaf hareketi değildir” sanarak konuştu.

“7 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ SEÇİM GECESİ BÜYÜK BİR BAŞARI OLARAK DEĞERLENDİRDİK VE KUTLADIK, HAVAİ FİŞEKLERLE KUTLADIK, BU YANLIŞTI”

7 Haziran’da halkın ortaya aşırı ehemmiyetli eş arzu koyduğunu ve bunun adının partner yönetim hükûmeti bulunduğunu tamlayan Oran, şu halde konuştu:

“CHP şekilde bu süreçte gelişigüzel ne genişliğinde öteki partilere uyarınca elan yapıcı, elan mesul davranmış olsak da gene CHP şekilde birtakım şeyleri itiraf etmeliyiz. 7 Haziran seçimlerini seçme gecesi kocaman eş muvaffakiyet şekilde değerlendirdik ve kutladık, hafif fişeklerle kutladık. Bu yanlıştı. Çünkü oyumuz artmamıştı, saylav sayımız artmamıştı, yegâne başına nüfuz olmamıştık. 7 Haziran’da vakalara dar baktık. 7 Haziran’da gerçeklerle yüzleşmediğimiz düşüncesince 1 Kasım’da gene bire eş neticelerle dirlik karşıya kaldık. Koalisyonun biraraya gelmesi, oradan eş hükümet çıkması temelde anne muhalefetin görevidir. Biz CHP şekilde iktidara seçenek eş öğür şekilde o koalisyonu eş halde kurdurmalıydık. MHP kaçıyor, kaçırmayacaktık. 

Başka ayrışık eş alım satım kuracaktık. Ana ihtilaf partisi şekilde kılıç hükümeti kurmalıydık gelişigüzel şeye rağmen. Ana ihtilaf partisi şekilde Meclis Başkanlığı seçiminde ağırlığımızı ortaya koymalıydık. Meclis Başkanlığı seçiminde CHP iktidara dijital çoğunluğa ehil bulunan o muhalefeti düzenli etmeliydi ve o muhalefetin eş adayının Meclis Başkanı olması gerekiyordu. 32 çağ AKP ile partner yönetim hükûmeti görüşmeleri sürdürüldü ve böylece da denildi ki bizlere partner yönetim hükûmeti öneri edilmedi. Bu da akıbet etap yanlış, eksik, güçsüz eş anne ihtilaf tutumuydu. Bu dört unsuru menfez uğrunda bulundurarak 7 Haziran’ın neticelerini gerçeklerle yüzleşememek, hatalarımızı onama yazar üstesinden gelemediğimiz düşüncesince kendimizi eleştirip elan değişik davranış bünyesinde bulunamadığımız düşüncesince Türkiye bugün 1 Kasım ile dirlik karşıya. CHP bu süreçte kalburüstü diyemeyiz. Zaten 1 Kasım’da aldığımız neticede da ne saylav sayımız arttı, ne oyumuz arttı. AKP ile aramızda 25 nokta dirsek açılması oldu. Bizim hedeflediğimiz yegâne başına nüfuz olma hedefimizi gerçekleştiremedik.”

Kaynak: IHA

İlginizi Çekebilir

Sinan Oğan Yarın Adaylığını Açıklayacak

MHP eski milletvekili Sinan Oğan yarın yapacağı basın toplantısıyla MHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir