Anasayfa / Ekonomi / ‘Volkswagen’deki kriz devam ederse Alman ekonomisi olumsuz etkilenir’

‘Volkswagen’deki kriz devam ederse Alman ekonomisi olumsuz etkilenir’

Merkezi Berlin’de mevcut Ekonomi Araştırma Enstitüsü uzmanı Dr. Claus Michelsen, Alman ekonomisindeki geniş kazançlı göstergelerin aşağılık cepheli sinyaller verdiğini belirterek, ‘bu sene Alman ekonomisinde yüzdelik 2,2 adına kestirim edilen gelişme yüzdelik 1,8’e düzeltilmiş edildi’ dedi.

Michelsen, Almanya’da akıbet veriler açıklanmadan evvela AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Otomotiv devi Volkswagen’den kalıp sağlayan Michelsen, ‘Volkswagen’in piyasa payının düşmüş bulunduğu görülmektedir. Bu düşüşün umumi kazançlı gelişme üstündeki stabil tesirini yoklamak zor. Ancak Volkswagen örneğinde bulunduğu kadar otomotiv endüstrisindeki düşüşün sürmesi bilançoların dokunca vermesi durumunda, bundan Alman ekonomisinin bütününün etkilenmesi de kaçınılmaz’ ifadelerini kullandı.

Almanya’da açacak gösteriş oynayan otomotiv endüstrisindeki gelişimleri değerlendirdiklerini özetleyen Dr. Michelsen, ‘Volkwagen’deki bunalım bitmeme ederse, Alman ekonomisi bundan aksi etkilenir. Küresel ekonomilerdeki umumi teessürat da dikkate alınarak, bu sene Alman ekonomisinde yüzdelik 2,2 adına kestirim edilen gelişme yüzdelik 1,8’e düzeltilmiş edildi’ niteleyerek konuştu.

Volkswagen, ocak-eylül bilançosunda, sabık senenin ayrımsız zamanına göre yüzdelik 5,6 şimdi az lisan sattığını, 9 ayda 517 bin bulunan pazarının, bu sene ayrımsız çağda 490 bin adete gerilediğini duyurmuştu.

‘Suriyeli göçmenler dava oluşturmaz’

Almanya’nın, elde etmiş bulunduğu bağış olağandan Suriyeli göçmenleri akçalanmış edebileceğini tamlayan Michelsen, ‘Almanya ekonomisi düşüncesince Suriyeli göçmenler rastgele ortak dava oluşturmaz’ niteleyerek konuştu.

Ülkede gündemin önceki sırasını gerçekleştiren Suriyeli göçmenlerin iktisat üstündeki tesiri elden tahminlere isnaden tartışılıyor. Bu mevzuda mükemmel ortak maliyet tespiti ve bunun ekonomiye tesirini inceleyici şümullü ortak çözümleme bulunmuyor.

Bu sene 800 bin Suriyeli göçmenl bildirme etmesi muhtemel Almanya’nın bu bölgede yapacağı harcamaların ulusal gelirin yüzdelik 0,25’ini, doğacak sene ise yüzdelik 0,50’sini oluşturması kestirim ediliyor.

‘Gelişmekte bulunan ülkelerdeki ricat en aşırı Almanya’yı etkiliyor’

Merkezi Köln’de mevcut Ekonomi Enstitüsü’nden Prof. Dr. Michael Grömling de AA muhabirine ‘Alman ekonomisi beklentileri karşılayamadı. Şirket zararları sınırda, 2016 düşüncesince şimdiden metin ortak kestirim gerçekleştirmek zor. Fakat şişman büyümekte bulunan piyasalardaki sükûnet en ortak tomar Alman ekonomisini etkiler” değerlendirmesinde bulundu.

Alman ekonomisi sabık yıl, yüzdelik 1,6 büyüyerek 3,67 trilyon dolara ulaşmış, fakat 2008 krizi evveliyat ulusal dirimsel düzeyini yakalayamamıştı. Bu sene ülkenin gelişme beklentisinin aşağılık cepheli revizesine karşın, 2008 evveliyat kazançlı büyüklüğünü 7 sene aradan sonradan aşabileceği hesaplanıyor .

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

Büyüközer: “sertifikalama ticari ve ideolojik rekabet meydanı değildir”

Gimdes başkanı dr. hüseyin kami büyüközer, helal gıdanın imani bir mesele olduğunu ifade ederek bu sistemin ticari ve ideolojik rekabet meydanı olmadığını.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir