Anasayfa / Yaşam / Yorgancılık tarihe karışıyor

Yorgancılık tarihe karışıyor

Bir vakitler günce hayatın parçası muazzez ve çeyiz sandıklarının vazgeçilmezleri ortada mevcut ‘el emeği, delik nuru’ yorganların yerini, bundan böyle araba üretimi ehven ve geniş yorganlar aldı.

İlk kat Uygur yazıtlarında ‘yourgan’ halinde bahsedilen yorgan, ilerleyici zamanlarda Anadolu’da ehemmiyetli müşterek tradisyon ve el sanatına dönüştü. Yıllarca tabiat ananın topu topu renklerinin, en dobra çiçeklerinin motiflere dönüştürülmesiyle evlere giren işleme yorganların sayısı, makineyle üretime başlanmasının peşi sıra değme sabık çağ azalıyor.

Saray ve konaklarda haysiyet gören geçmişin hatırlı mesleği yorgancılık, eski yıllardaki derece arzu edilmediği düşüncesince adım adım kaybolan meslekler ortada yerini alıyor.

Kadıköy Feneryolu’nda 45 senedir yorgancılık özne İstanbul Çeyizciler ve Yorgancılar Odası Başkanı Nazmi İnce,  muhabirine icra ettiği açıklamada, yorgancılığın emek, sabır, canevi ve zanaat aşkı istediğini dile getirdi.

‘İstanbul’da 1980’li senelerde sokakları, caddeleri bizim meslektaşlarımız laleleriyle, menekşeleriyle, papatyalarıyla süslüyordu ancak ne eyvah ki azaldık’ diyen İnce, merkezi Kapalıçarşı’da mevcut İstanbul Çeyizciler ve Yorgancılar Odası’nın eşya defterlerinde 10-15 sene öncesine derece 2 bin 28 yorgancının arazi aldığını, çağ ise bu sayının 261’e düştüğünü kaydetti.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üstünden abonelere verilen haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik düşüncesince lütfen iletişime geçiniz.

Kaynak: AA

İlginizi Çekebilir

İnternet Alışverişlerinizde Kolay Ödeme

  Alışveriş yapmak tartışmasız çoğu insan için keyifli, keyifli olduğu kadar da zaman alıcı bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir